HABER

Yabancı medya: “Erdoğan için büyük zafer”

Yabancı medya, Türkiye’de seçmenlerin yüzde 58’lik "evet" oyu verdikleri referandumunun sonucu için “Erdoğan ve iktidardaki parti için büyük zafer” yorumunu yaptı.

PARİS/LONDRA/ATLANTA/NEW YORK/BONN (ANKA) - Türkiye’de anayasa değişiklikleri referandumunda yüzde 58’lik “evet” oyunun çıkması, yabancı medyaya “Erdoğan için büyük zafer” olarak yansıdı. Sonucun Erdoğan ve partisini "güçlendireceği" konusunda birleşen yabancı medya, haberlerinde “Erdoğan ve iktidardaki parti için büyük zafer”, “Çok ses getirecek zafer”, “Şaşırtan büyük zafer” gibi yorumlar yaptı.

-LE MONDE: “ERDOĞAN İÇİN BÜYÜK ZAFER”-

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ise, Türk seçmenlerinin yüzde 58 oranı ile reform paketini onayladıklarına dikkat çekerek “Erdoğan için büyük bir zafer. Bu skor, partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2002 yılından bu yana iktidarda olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için çok iyi bir sonuçtur. Taraftarları, ‘evet’ için kitlesel olarak harekete geçmişti” dedi.

-BBC: “EVET OYU HÜKÜMETİ GÜÇLENDİRECEK”-

“Türk seçmenleri anayasa reform paketine güçlü bir destek verdi” yorumunu yapan BBC ise, kamuoyu yoklamalarının daha önce baş başa bir sonuç tahmininde bulunduğunu belirerek “analistler, ‘evet’ oyunun Sayın Erdoğan’ın hükümetini güçlendireceğini söylüyorlar” dedi. Haberde, “iktidardaki hükümetin olası bir dini gündeme ilişkin kuşkular hala yüksek olduğu Batı’daki birçok kentte kayda değer bir ‘hayır’ oyu çıktı” görüşü de dile getirildi.

-CNN: “BAŞBAKAN VE İKTİDARDAKİ PARTİ İÇİN ÇOK SES GETİRECEK ZAFER”-

Anayasa reformunun büyük bir farkla geçmesi beklendiğini belirten CNN International da “Türkiye’de 26 anayasa reform önerisine ilişkin, bölücü Türk referandumunun, sonuçlara göre başbakan ve iktidardaki parti için çok ses getirecek bir zafere dönüşecek gibi” sözlerine yer verdi.

-WSJ: “ŞAŞIRTAN BÜYÜK ZAFER”-

ABD’nin en çok satan gazetesi Wall Street Journal da, Türklerin anayasa reformunu yüzde 58’lik destekle onayladıklarını duyururken “Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslami eğilimli hükümeti, Pazar günkü referandumda şaşırtan güçlü bir zafer kazandığı gibi görünüyor” diye yazdı.

-EL PAİS: “TÜRKİYE, ERDOĞAN’I GÜÇLENDİREN REFORMU ONAYLADI”-

İspanya’nın en büyük gazetesi El Pais de, “Türkiye, Erdoğan’ı güçlendiren anayasal reformu onayladı” başlığıyla verdiği haberde “Seçmenlerin yüzde 58’i, yargıyı değiştiren, sivil haklarını güçlendiren ve ordunun imtiyazlarını azaltan yeni metne ‘evet’ dedi” yorumunu yaptı.

-DEUTSCHE WELLE: “SANDIKTAN EVET ÇIKTI”-

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle de “Sandıktan evet çıktı” başlıklı haberinde "Türk seçmen, yüzde 58’le anayasa reformunu onayladı. Hayır oylarının oranı yüzde 42’de kaldı. Başbakan Erdoğan darbeci anlayışın kaybettiğini söyledi. Güneydoğu illerinde boykot çağrısı destek buldu. Akdeniz ve Ege'nin sahil kentlerinde sandıktan ağırlıkla 'Hayır' çıktı” yorumunu yaptı.(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön