"Yabancı yatırımcı tedirgin"

"Yabancı yatırımcı tedirgin"

ANKARA(ANKA)- İç ve dış gelişmelerin etkisiyle ekonomide artan belirsizlik, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakışını olumsuz etkiledi.
Deloitte Türkiye'nin "2008 İlk Yarıyıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması", yabancı yatırımcıların gelecek 6 ay için Türk ekonomisiyle ilgili beklentilerinde tedirgin ve güvensiz olduğunu ortaya koydu. Ancak yatırımcıların orta ve uzun vadede Türkiye konusunda iyimserliğini koruduğu belirlendi.

Deloitte Türkiye bu yılın ilk yarısı için Türkiye'ye yatırım yapan ve yapmayı planlayan yatırımcıların nabzını tuttu. "2008 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması"na göre, yatırımcılar özellikle gelecek 6 ay için Türk ekonomisiyle ilgili beklentilerinde "tedirgin ve güvensizler". Ancak 12 aylık bir vade içinde, Türkiye'ye ayrılan fon miktarında artış bekleyenlerin oranı yüzde 72'yi buluyor.

-KÜRESEL DALGALANMA ETKİLİ OLDU
Dünya piyasalarındaki dalgalanmalar ve İMKB'de yılbaşından bu yana yaşanan düşüş, geçen yıl Türk şirketlerine 2.7 milyar dolar yatırım yapan girişim sermayesi fonlarını tedirgin etti.
Son iki yılda Türkiye'deki şirketlere 5 milyar dolar yatıran girişim sermayesi, bu yıl da ülkeyi yakından izliyor, ancak uluslar arası dalgalanmalar ve bunların olası etkilerinden tedirginlik duyuyor.
Deloitte'un araştırmasına yanıt veren yaklaşık 30 yatırımcı ve fon yöneticisinin yüzde 55'i 2008 yılının ilk altı ayında ekonomik ortamın kötüleşmesini bekliyor. Katılımcıların yüzde 45'i satın alma ve birleşmelerde azalma olacağını tahmin ediyor. Bu veriler geçen yılla karşılaştırıldığında, beklentilerin olumsuza döndüğü ortaya çıkıyor. 2007'nin ilk yarısı için yapılan çalışmada katılımcıların yüzde 69'u işlem hacminde artış beklerken, yüzde 6'sı ise işlem hacminin aynı kalmasını beklediğini belirtmişti. 2007'nin ikinci yarısında ise katılımcıların sadece yüzde 3'ü gelecek altı ayda ekonominin kötüleşmesi yönünde beklenti ifade etmişti.

-HENÜZ TÜRKİYE'DEN ÇIKMA PLANI YOK
2008'in ilk altı ayına ilişkin beklentilerin olumsuz olmasına rağmen yatırım fonlarının Türkiye ekonomisine ilgisinin sürdüğü görülüyor. Ankete katılanların yüzde 73'ü yılın ilk altı ayında kendilerini net alıcı olarak değerlendiriyor. Bu sonuçlar fonların Türkiye'de yatırım iştahının her şeye rağmen sürdüğünü gösteriyor. Ayrıca yüzde 64'ü yılın ilk altı ayında Türkiye'den çıkma planının bulunmadığını kaydediyor.
Yatırımcıların uzun vadeli iyimserliği de devam ediyor. Deloitte Türkiye'nin sorularını yanıtlayan katılımcıların yüzde 36'sı, gelecek 12 ayda Türkiye'ye ayrılan yatırım fonlarında önemli miktarda artış olacağını, yüzde 36'sı ise az da olsa artış gerçekleşeceğini belirtti. Böylece gelecek bir yıl içinde yatırım fonlarında artış bekleyen yatırımcıların oranı yüzde 72'ye gerilemiş oldu. Bu oran 2007'nin ilk yarısında yüzde 94, ikinci yarısında yüzde 87 çıkmıştı.

-"YATIRIMCILARIN GÜVENİNİ KORUMALIYIZ"
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony Wilson, yaşanan uluslar arası dalgalanmalar ve durgunluk beklentilerinin yatırımcıları olumsuz etkilemesinin normal olduğunu belirterek, "İlk altı ay için belirgin endişeler görebiliyoruz. Ancak uzun vadeli güvenin devam etmesi son derece olumludur. Migros'un girişim sermayesi fonları BC Partners ve Turkven tarafından satın alınmış olması bu güvenin bir ifadesidir" dedi.

-FONLARDAN 2.7 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
2006'da Türkiye'de 2.3 milyar dolar olan girişim sermayesi fonu yatırımları, geçen yıl 2.7 milyar dolar düzeyine ulaştı. 2007 yatırımları arasında rekor, UN Ro-Ro'yu satın alan KKR tarafından kırıldı. Bunun dışında, Citi Group Girişim Sermayesi Fonu'nun Boyner Mağazaları'na 46 milyon dolar, Beymen'e ise 143 milyon dolar yatırması dikkat çekti. Global Investment House'un Yıldız Holding'e bağlı FFK Fon Leasing'in çoğunluk hisselerini 120 milyon dolara satın alması da 2007'nin bir başka önemli yatırımı oldu.