HABER

Yabancılara ikinci el taşıt satışı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, yabancılara ikinci el taşıt satışının, noterler aracılığı ile yapılacağını, damga ve harç vergisinden de muaf tutulacağını bildirdi.

Yabancılara ikinci el taşıt satışı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, yabancılara ikinci el taşıt satışı, devri ile ihracatına olanak sağlayan yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini hatırlattı. Tasarıda amacın, ülke ekonomisine canlılık kazandırmak, istihdama katkı sağlamak ve ülke ekonomisinin rekabet gücünü artırmak olduğunu belirten Coşkun, "Buna göre, aracın moturlu taşıtlar vergisi borcu bulunmadığına ilişkin belgenin ibraz edilmesi üzerine yabancı gerçek ve tüzel kişilere satış ve devirleri noterlerce yapılacak" dedi.

Satış işlemlerinin, harç ve damga vergisinden muaf tutulacağını bildiren Coşkun, noterlerinde aynı gün satışları trafik tescil müdürlüklerine ileteceklerini kaydetti. Coşkun, yabancılara satışı yapılan taşıtların tescilinde zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılması şartı aranacağını, sigortası bulunan taşıtın tescili yapılarak trafik belgeleri ve plakasının verileceğini belirtti. Tescil kaydının yapıldığı tarihi izleyen 7 işgünü içerisinde, taşıtın motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunduğu vergi dairesine bildireceğini ifade eden Coşkun, "Yabancılara satışı yapılan taşıtın sahibinin istemi üzerine, tescil kaydı silinecek ve yurtdışına çıkış için geçici trafik belgesi ve plakası verilecek. Yabancı kişilerin ikinci el olarak satın aldıkları taşıtların kaydının kapatıldığına ilişkin belge ile doğrudan gümrük idaresine ibrazı üzerine yurtdışına çıkış izni verilecek" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön