HABER

Yağışlar çiftçiyi vurdu

Yağışlar çiftçiyi vurdu

ADANA (İHA) - Çukurova'da, şiddetli yağışların binlerce dönüm pamuk, mısır, soya ve yerfıstığı ekili alanlarda zarara yol açtığı bildirildi.

Üreticiler, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlar nedeniyle binlerce dönüm ekili pamuk ve mısır tarlalarının sular altında kaldığını, ürün kalitesinin düştüğünü, çamurlaşma nedeniyle de yerfıstığı ve soyanın tarlada çürümeye başladığını söylediler. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Durmuş Halis ise, yaptığı açıklamada, 3 gündür sağanak halinde yağan yağmurlardan çiftçilerin büyük zarar gördüğünü, bölgede çok önem arz eden pamuk, mısır, soya ve yerfıstığının kalite ve fiyatının düştüğünü, hasadının da zorlaştığını belirtti. Halis, "Makineli hasat için ilaçlanan ve erken açan pamuklar, yağışlarla birlikte sular altında kaldı, çamurlaştı. Kalite ve fiyatı yarı fiyatına düştü. Pamuk çiğidi 20-25 YKr, pamuk 40 YKr'ya indi. Mısır koçanları, fırtınadan yere düştü, çamura bulandı. Yerfıstığında da, topraktaki aşırı nemlenme nedeniyle kök çürümesi oluştu. Soya fasulyesi yağmurdan döküldü. Hasat çok zorlaştı. Çiftçi ne yapacağını şaşırdı" dedi.

Halis, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in Güneydoğu'daki sel felaketi sonrası bölgeye gitmesini memnuniyetle karşıladıklarını, aynı duyarlılığı Çukurova'ya da göstermelerini beklediğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut da, son yağışların bölgedeki tarımsal üretime önemli darbe vurduğunu, özellikle aşırı yağışlar sonucu Adana'da tarımı yapılan pamuk, mısır, yerfıstığında önemli zararlar oluştuğunu söyledi. Barut, "Aşırı yağış nedeniyle pamukta renk ve benek oluştu, kalite kaybı oldu. Yağmur yiyen pamuk piyasada 70-75 YKr'dan 45-50 YKr'ya düştü. Mısırda da dane ve verim kayıplarına yol açtı. Tabi ki hem pamuğun hasadının hem de mısır hasadının yapılamaması başka bir sorunu da gündeme getirdi. Hasadı yapılamayan tarlalarda toprak işleme çalışması yapılamayacağı için yeni ekim işlemini engelledi. Böyle giderse, önümüzdeki yıla yönelik verimde de önemli azalma olacaktır. Aşırı yağışlar nedeniyle buğday ekimi ertelenecek" diye konuştu.

Barut, daha önceki afet dönemlerinde hükümetin üretici zararlarını telafi ettiğini hatırlatarak, "Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, selden zarar gören Güneydoğu'daki üreticilerin ayağına giderek, zarar tazmini konusunda söz verdi. Çukurova'da da benzer zararlar söz konusu. Çukurova çiftçisine de zarar tazmini konusunda yol gösterilmeli ve üvey evlat muamelesi görmemeli" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön