HABER

Yağışlar tüm Türkiye'de etkili

Türkiye'nin büyük bir bölümü yağışlı sistemin etkisinde kalırken, iç ve doğu bölgelerde kar yağışı ile birlikte buzlanma ve don olacak.

ANKARA(ANKA) -Türkiye'nin büyük bir bölümü yağışlı sistemin etkisinde kalırken, iç ve doğu bölgelerde kar yağışı ile birlikte buzlanma ve don olacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye'nin büyük bir bölümü yağışlı sistemin etkisinde kalacak. Kuzey, iç ve doğu bölgelerimizde karla karışık yağmur ve kar, Kıyı Ege ile Akdeniz kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde (Antalya il merkezi, Manavgat, Serik, Kemer, Kumluca, Finike, Kaş, Kale, Milas, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri) kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, kuzey, iç ve batı bölgelerimizde 4 ila 6 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar genellikle güney ve güneydoğu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu ile öğle saatlerine kadar Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Türkiye'nin güneybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli olarak esecek.

-UYARILAR-

Yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde (Antalya il merkezi, Manavgat, Serik, Kemer, Kumluca, Finike, Kaş, Kale, Milas, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri) kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu bölgelerinde kar yağışı ile birlikte buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililer ve vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

-BÖLGELERDE HAVA-

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan tahminlere göre bölgelerde hava şöyle olacak:

MARMARA: Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar bölgenin doğusu, akşam saatlerinden sonra batı kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE:Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Güney ve İç Ege, öğleden sonra iç kesimleri (Muğla, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar), akşam saatlerinden sonra Kuzey Ege kıyıları (İzmir, Manisa, Aydın) yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda sağanak, iç kesimlerinde (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Muğla'nın Milas, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak çevrelerinde buzlanma ve don olacak.

AKDENİZ:Parçalı çok bulutlu, batısı ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda sağanak, Isparta çevreleri ile bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde (Antalya il merkezi, Manavgat, Serik, Kemer, Kumluca, Finike, Kaş ve Kale ilçeleri) kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde buzlanma ve don olması öngörülüyor.

İÇ ANADOLU:Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olacak.

BATI KARADENİZ:Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar; Sinop çevrelerinde yağmur, yüksek kesimlerinde karla karışık yağmurlu, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ:Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz ile öğle saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur ve yükseklerinde karla karışık yağmurlu, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli, sabah saatlerinde kıyılarında hafif olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz bölümünün yüksek kesimlerinde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU:Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Erzincan çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölgenin güney ve batısı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması istendi.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra kuzey ve doğusu, akşam saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur, akşam saatlerinden itibaren kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.(ANKA)

Geri Dön