HABER

Yahudilerden İsrail'in eleştirilmesinin anti-semitizm sayılmasına tepki

Uluslararası 40 Yahudi örgütünün yayımladığı deklarasyondan: - "İsrail'in eleştirilmesinin antisemitizm ile karıştırılması Filistin halkının özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelesine olduğu kadar antisemitizme karşı verilen küresel mücadeleye de zarar vermektedir" - "İsrail bizi temsil etmiyor ve İsrail'in Filistinlilere karşı suç işleyip onları BM'nin öngördüğü haklardan mahrum bırakırken bizim adımıza konuşmaya hakkı da yoktur" - "Hükümetlere, belediyelere, üniversitelere ve diğer kurumlara IHRA'nın tanımını reddederek ırkçı, milliyetçi nefrete karşı etkin önlemler alma ve İsrail'in insan hakları ile uluslararası hukuk ihlallerinin iş birlikçisi olmaktan kaçınma çağrısı yapıyoruz"

Uluslararası Yahudi örgütleri, imzaladıkları deklarasyonla İsrail devletini "ırkçı" olarak adlandırmanın antisemitizm (Yahudi karşıtlığı) sayılmasına karşı çıktı.

Bağımsız Yahudilerin Sesi adlı kuruluşun başını çektiği uluslararası 40 Yahudi örgütü, yayımladıkları ortak deklarasyonla, Uluslararası Holokost Anma İttifakının (IHRA), İsrail'in eleştirilmesini antisemitizm olarak görmesine tepki verdi.

Dünyada otoriterliğin ve ırkçılığın arttığı bir dönemde ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının sakıncalarına dikkati çeken örgütler, IHRA'nın tanımının benimsenmesinin İsrail'in devlet olarak izlediği siyasetlerin tartışılmasının engellenmesine yol açacağını belirtti.

Örgütler son dönemde, Batılı hükümetlerce benimsenmeye ve değerlendirmeye başlayan tanımın, "İsrail devletinin meşru eleştirisini ve Filistin halkının haklarının savunulmasını bilerek antisemitizmle eş tuttuğunu" vurguladı.

IHRA'nın tanımındaki İsrail devletinin tüm Yahudileri temsil ettiği iddiasına karşı çıkan örgütler, "İsrail bizi temsil etmiyor ve İsrail'in, Filistinlilere karşı suç işleyip onları BM'nin öngördüğü haklardan mahrum bırakırken bizim adımıza konuşmaya hakkı da yoktur." ifadelerini kullandı.

Örgütlerin yayınladığı ortak deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

"İsrail'in eleştirilmesinin anti-semitizm ile karıştırılması Filistin halkının özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelesine olduğu kadar antisemitizme karşı verilen küresel mücadeleye de zarar vermektedir. Hükümetlere, belediyelere, üniversitelere ve diğer kurumlara IHRA'nın tanımını reddederek ırkçı, milliyetçi, nefrete karşı etkin önlemler alma ve İsrail'in insan hakları ile uluslararası hukuk ihlallerinin iş birlikçisi olmaktan kaçınma çağrısı yapıyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön