HABER

Yakovu, hoşnutsuzluğunu iletti

Lefkoşa - Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, güney Lefkoşa'daki İngiliz Yüksek Komiseri Peter Millet'i makamına çağırarak tepkilerini ve hoşnutsuzluğunu iletti.

Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, Yakovu, "Kıbrıs Rum tarafının, Straw'un açıklamaları nedeniyle derin hoşnutsuzluğunu ve İngiliz Dışişleri Bakanı'nın bu süregelen tutumundan duyduğu hayal kırıklığını" dile getirdi.

Rum haber ajansına göre, Yakovu, Rum yönetiminin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün önerileriyle ilgili argümanlarını ve Kıbrıs Rum tarafının, yabancıların, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la yapacağı görüşmelerin yerine ilişkin görüşlerini de iletti. Yakovu, bunun, "Kıbrıs Türk toplumu ve onun liderleriyle görüşmeleri kesme çabası değil, 'sahte' devletin yüceltilmesine ilişkin Türklerin çabalarına yanıt teşkil ettiğini" savundu.

Kıbrıslı Türklere yönelik mali yardım tüzüğünün bugüne kadar benimsenmemesine de değinen Yakovu, bu konuda İngiltere'nin de sorumluluğu olduğunu ifade ederek, "Lüksemburg dönem başkanlığının ve komiser Rehn'in önerilerine rağmen tüzüğün onaylanmasına öncelikle Birleşik Krallık ve Türkiye müsaade etmedi" iddiasında bulundu.

Straw'un, Kıbrıs'taki statüko ve KKTC'nin tanınmasına ilişkin eleştirileri nedeniyle "hayal kırıklığı" duyduğunu kaydeden Yakovu, "Straw'un, diplomatik üslubun dışına çıkan 'mantıklı olmayan liderlik' ifadesi için de derin hayal kırıklığını" dile getirdi. Yakovu, "Liderlikle ilgili her yöntemi üçüncü taraflar değil halk belirler" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler