HABER

"Yalan söylüyorsunuz yalan"

"Meclis'i markete çevirmişler, bizim yaptığımız zamları eleştiriyorlar"

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP'nin emekli maaşlarına yapılan zamlara yönelik eleştirisine, "Ey Bahçeli, siz emekli vatandaşlar için ne yaptınız? Hangi yüzle emekli vatandaşlara yaptığımız zamları eleştiriyorsunuz. Hangi yüzle yetersiz buluyorsunuz" cevabını verdi. Erdoğan, MHP'lilerin zamları protesto etmek için önlerine dizdikleri ürünleri MHP'nin iktidarda olduğu dönemde emeklilerin ancak vitrinden seyredebildiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 2010 yılına ulusal ve küresel ölçekte çok yoğun gündem maddeleriyle girdiklerini belirterek, hükümet olarak tüm bu gündem maddelerini çok yakından takip ettiklerini söyledi. Ekonomik krizin miladı sayılan Eylül 2008'den bugüne kadar aralarında Yunanistan, Portekiz, Rusya, Meksika gibi ülkelerin de bulunduğu 40 ülkenin kredi notunun toplam 100 kez düşürüldüğünü belirten Erdoğan, 14 ülke için ise 20 kez kredi notu artışı yapıldığını söyledi. Türkiye'nin küresel kriz sürecinde notu artan bu 14 ülke arasında yer alma başarısını gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, "Muhalefetin felaket tellallığı yaptığı böyle bir dönemde uluslararası kuruluşlar Türkiye'nin doğru yolda olduğunu, başarılı bir kriz yönetimi gerçekleştirdiğini teyit etti. Türkiye 2010 ve sonrasında dünyada en fazla büyüme kaydedecek ülkeler arasında gösteriliyor. Krizin hasarlarını en hızlı telafi edecek ülkeler arasında yer alacağı uluslar arası kuruluşlar tarafından teyitediliyor" şeklinde konuştu.

Geçmişte her fırsatta pembe tablolar çizen, ardından hayal kırıklığı yaratan iktidarlardan olmadıklarını dile getiren Erdoğan, olumlu ya da olumsuz her gelişmeyi Türk milletiyle paylaştıklarını, başarılı oldukları noktaları dile getirdikleri gibi sorun alanlarını da dile getirdiklerini ifade etti. Krizin etkilerini asgari seviyede tutmak için ciddi önlemleri uygulamaya koyduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, hiçbir zaman 'bu kriz bizi etkilemeyecek' demediğini, dünyayla entegre olan Türkiye'nin krizden etkilenmemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Erdoğan şunları kaydetti:

"Ben 'kriz teğet geçecek' dedim ama bunlar teğet ne demek buna da bakmadılar. Geçenlerde bir karikatürist çok güzel ifade etmiş. Bunu da takip etmiyorlar. Takip etseler, bunun bir sürtünme payı var, oradan alıp götürecek, bunu görmüş olurlardı. Bugün bu sözümün ne kadar isabetli olduğunu çok net biçimde ben söylemiyorum, piyasa analistleri söylüyor. Reel sektör de 'teğet geçmedi, biraz daha fazla oldu' diyor. Demek ki bir ölçü oturdu yerine."

Türkiye'nin küresel bir felaketten, yüz yılda bir görülecek bir krizden en az zararı görerek başarıyla çıkmasını bildiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, bunun bile Türkiye'nin ulaştığı ekonomik dayanıklılığı göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı. İzlanda, Yunanistan, ABD, Japonya, İngiltere, Fransa gibi büyük ülkelerin yaşadığı sıkıntılara işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin krizi tüm bu ve benzeri ülkelere kıyasla en az zararla aşma başarısı gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini söyledi.

Ülke genelinde kimi lokal örnekleri zorlama bir şekilde gündeme taşıyarak Türkiye'nin bu başarısını gölgeleme gayreti içinde olanlar bulunduğunu ama buna kimsenin hakkı olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, ekonomide beklentilerin son derece önemli olduğunu vurguladı. Erdoğan, "Morallerin yüksek olması son derece önemlidir. Ama bakıyorsunuz muhalefet küresel kriz ipine sımsıkı tutunmuş, eline geçirdiği üç beş olumsuz örnek üzerinden tüm ülkeye bir karamsarlık, bir kötümserlik pompalamanın peşinde. Bu ülkede kendi kendilerine kriz çıkardılar. Kendi çıkardıkları krizi yönetemediler ve o krizin altında kaldılar. Bugün kalkmışlar bizim küresel kriz yönetimimizi eleştirme cüretini gösteriyorlar. Biz Türkiye'nin değil, dünyanın krizini kendi imkanlarımızla atlatmayı nasıl başardığımızı herkese gösterdik" şeklinde konuştu.

Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin emeklilere yapılan zamla ilgili eleştirilerine de cevap verdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın Meclis'te market ürünlerini masaya yığarak düzenlediği basın toplantısına gönderme yapan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sayın Bahçeli çıkmış emeklilere yapılan zamları, yanındaki malum efradıyla protesto ediyor. Meclis'i markete çevirmişler, bizim yaptığımız zamları eleştiriyorlar. Bir siyasi parti kendisine bu kadar zarar verebilir mi? Kendisini kendi eliyle bu kadar tuzağa düşürebilir mi? Kendi kazdığı kuyuya bu kadar düşer mi? 3.5 yıl iktidarda kaldınız, bu kadar mahirdiniz milletin size verdiği 5 yıllık iktidar görevini niçin 3.5 yılda bırakıp kaçtınız. Bunu başaramadınız. Siz bu noktada test edilmiş bir siyasi partisiniz. Bu demektir ki size böyle bir görev zaten teslim edilemez. Ey Bahçeli, siz emekli vatandaşlar için ne yaptınız? Hangi yüzle emekli vatandaşlara yaptığımız zamları eleştiriyorsunuz. Hangi yüzle yetersiz buluyorsunuz?"

Geçtiğimiz hafta emeklilere yapılan zammın bir benzerinin Abdullah Gül'ün başbakanlığı döneminde yapıldığını hatırlatan Erdoğan, 2002 yılı Kasım ayında net asgari ücretin 184 TL olduğunu, 1 litre sütün ise o zaman 1.15 TL'den satıldığını anlattı. Erdoğan, 2002 Kasım sonunda asgari ücretin 160 litre süt aldığına işaret etti. Bugün ise asgari ücretin 577 lira, 1 litre sütün 1.90 lira olduğunu kaydeden Erdoğan, asgari ücretle bugün 304 litre süt alınabildiğini, artış oranının yüzde 190 olduğunu açıkladı.

2002 sonunda en düşük SSK emekli aylığının 257 lira olduğunu ve bu paranın 276 kilo ekmeğe karşı aş olurlardı. Bugün bu slık geldiğini belirten Erdoğan, şu anda ise en düşük SSK emekli aylığının 683 lira olduğunu ve 336 kilo ekmeğe tekabül ettiğini kaydetti. Erdoğan şöyle konuştu:

"Sayın Bahçeli, bak geri gitmiyor, ileri gidiyor. Bağ-Kur emekli esnaf aylığı 2002 Kasım sonunda 149 liraydı, şu anda en düşük esnaf emekli aylığı 555 lira. Bu parayla 148 kilo makarna alabilirdi, bugün 288 kilo makarna alabiliyor. Artış yüzde 95. Bağ-Kur tarım emeklisi 2002 sonunda şu rakama bakın, bunun hesabını Bahçeli'den kim soracak, 66 lira alıyordu. Bunu 380 liraya AK Parti iktidarı çıkardı. 2002 Kasım sonunda 48 kilo toz şeker alabiliyordu, bugün 146 kilo toz şeker alabiliyor. Artış oranı yüzde

243. Halep oradaysa arşın TBMM AK Parti Grup Salonu'nda. 7 yılda bir yandan enflasyonu dizginleyerek sınırlı oranda tuttuk, bir yandan da maaşları enflasyonun üzerinde tuttuk. Maaşların alım gücü de ciddi oranlarda arttı. MHP'lilerin o önlerine dizdikleri ürünleri işçi emeklileri, onların iktidarında sadece vitrinde seyrediyordu, bugün o ürünlere ulaşabiliyor. Yeterli mi hayır. Bundan sonra da imkanlarımızı artırmaya devam edeceğiz ve ücretli kesimin imkanlarını daha iyi noktalara taşıyacağız."

Geri Dön