HABER

Yalçındağ: "Daha zor bir dönem bizi bekliyor"

ESKİŞEHİR (İHA) - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'yi daha zor bir dönemin beklediğini belirterek, "İktidar partisi, ekonomiyi bir an önce ajandanın en üstüne yazmak zorundadır. İç dengesizliklerimizi gidermemiz, yapısal reformlarımızı yapmamız ve ayağımızı yere sağlam basarak bir sonraki döneme hazırlanmamız lazım. Oysa maalesef burada bir rehavet, atalet içindeyiz diye düşünüyorum. Yapısal reform süreci tamamen durmuş durumdadır" dedi.

Eskişehir'de düzenlenen TÜRKONFED 11. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nde konuşan TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, ekonominin rekabet gücünü arttırabilmenin ve ileriye gidebilmenin yolunun yapısal dönüşümleri sağlayabilmek ve yapısal reformları gerçekleştirebilmekten geçtiğini söyledi. Yalçındağ, "Geldiğimiz noktada küresel ekonomide de bir daralma gözlemleniyor. Bildiğiniz gibi konut piyasalarındaki sıkıntıdan kaynaklanan hem likidite darlığıyla karşı karşıya kalabiliriz, hem de dünyadaki reel büyüme aşağıya inebilir. Dolayısıyla daha zor bir dönem bizi beklemekte. İç dengesizliklerimizi gidermemiz, yapısal reformlarımızı yapmamız ve ayağımızı yere sağlam basarak bir sonraki döneme hazırlanmamız lazım. Oysa maalesef burada bir rehavet, atalet içindeyiz diye düşünüyorum. Yapısal reform süreci tamamen durmuş durumda. İktidar partisinin, ekonomiyi bir an önce ajandanın en üstüne yazmak zorunda olduğu görüşündeyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin geçen dönemde ortalama yüzde 7.5 büyüme oranlarına ulaştığını ve 1.5 milyon kişiye istihdam sağladığını kaydeden TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, şunları söyledi:

"Borç stoğumuz gözle görülür nitelikte bir rasyoya geldi. Ancak, işsizlik, yıllardır yapısal bir meselemiz olan yurtiçi tasarruf, bölgeler arası eşitsizlik ve farklılık, teknoloji ve inevasyonun yaygın kullanılamaması kayıt dışı ekonomi gibi sorunlar halen önümüzde durmakta. Ve bunlar da aslında Türkiye'nin küresel rekabet gücünü çok negatif etkilemektedir."

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2004-2005 yıllarında Türkiye'nin rekabet anlamında yükseldiğinin gözlemlendiğini vurgulayarak, "Ama hemen arkasından Türkiye yeniden bir inişe geçiyor. 2007 yılındaki rakamlara göre 55 ülke arasında 48. durumdayız. Daha da vahim olanı, sıkı ilişkiler içinde olduğumuz Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında 34 ülke arasında rekabet anlamında 31. sıradayız. Bu gösteriyor ki, gelişmiş ülkeler sınıfına girmek için bir hamle başlatmışız, ancak bunu sürdürememişiz" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön