HABER

"Yan gelip yatmayacağız"

"Yan gelip yatmayacağız"

Hakkari (AA)- Hakkari 3. Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Yurdaer Olcan, "Terör örgütü PKK sözde ateşkes ilan etti diye bizler yan gelip yatmayacağız"
dedi.

Emniyet Müdürlüğü tarafından Polisevi'nde düzenlenen iftar yemeği ile sonrasında yapılan huzur toplantısına katılan Tümgeneral Olcan, buradaki konuşmasında, terör örgütünün ilan ettiği sözde ateşkesle ilgili açıklamalarda bulundu.

Tümgeneral Olcan, Hakkari'de yeni kurulan 3. Taktik Piyade Tümen Komutanlığı'nın amacının, iç güvenliği sağlamak ve terörle mücadele görevlerini daha koordineli yapmak olduğunu söyledi.

Olcan, "terörle mücadeleyi en kısa sürede sonlandırmak ve güvenli, huzurlu bir Hakkari'nin oluşmasını sağlamak için ellerinden gelen gayreti sergilediklerini" belirtti.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir savaş organizasyonu olduğunu ve mensuplarının savaş eğitimi aldığını kaydeden Tümgeneral Olcan, şöyle konuştu:

"Silahlı Kuvvetler'in, ülke güvenliği açısından birinci görevi savaş olmamasını sağlamaktır. Ülke menfaatlerini savaşmadan sağlamak için silahlı kuvvetler barış zamanında yetiştirilir, beslenir ve muhafaza edilir. Bildiğiniz gibi son günlerde herkes konuşuyor. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında malum örgütün ilan ettiği sözde ateşkes olarak isimlendirdiği faaliyeti herkes kendisine göre yorumluyor. Tabii ki ateşkes kelime anlamı itibariyle çok güzel bir kelimedir, buna hiç kimse karşı çıkamaz. Fakat ateşkes hukuki olarak savaşan devletler arasında, hukuki şahıslar veya tüzel kişiliği olanlar arasında yapılır. Bir terör örgütü ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ateşkes kavramının karşısında bir araya gelemez. Devletin kanunları ortadadır. Bu kanunlar yürürlüktedir ve kanunları geçerli kılan işte gerek mülki amirlerimiz, gerekse savcılarımız, kolluk kuvvetlerimiz ve silahlı kuvvetlerimiz vardır."

Tümgeneral Olcan, sözde ateşkesin, "kış günü inlerine çekileceklerin ilan ettiği bir şey" olduğunu ifade ederek, bu ateşkesin arkasında siyasi hesapların yattığına dikkati çekti.

"Terör örgütü sözde ateşkes ilan etti diye bizler yan gelip yatmayacağız" diyen Olcan, "yan gelip yatma" sözünün son günlerde gündemde olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim amacımız bu örgütün silahlarını tamamen bırakması ve hem bölgemize, hem de ülkemize huzurun, barışın tekrar tesis edilmesini sağlamaktır. Silahlı kuvvetler, örgüt elemanları silahlarını bırakıncaya, kendilerini adalete teslim edinceye kadar onları bu amaca zorlamak için görevine devam edecektir. Bunu size bütün kararlığımla ve inancımla ifade etmek isterim."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön