HABER

Yangın merdiveniniz sırt çantanızda

Bursa'da faaliyet gösteren bir firma tarafından üretilen, portatif yangın merdiveni ''Tak&İn'', yangın ve deprem gibi afetlerde mahsur kalan insanların binalardan kolaylıkla çıkışlarını sağlıyor.

Yangın anında ucundaki pençe görevi gören kancalarla dışarıdan yardım gerektirmeden, pencere veya balkon kenarlarına takılarak kolayca aşağıya sarkıtılan merdiven, tasarımı sayesinde güvenli bir iniş sağlıyor.

''Tak&İn''i üreten firmanın Müdürü Ahmet Bakırcı,yaptığı açıklamada, babasıyla birlikte 1999 yılında meydana gelen İstanbul Mavi Çarşı'daki yangının ve Marmara Depremi'nin ardından bir yangın merdiveni tasarlamaya karar verdiklerini anlattı. ''Tak&İn'' adını verdikleri merdivenin uluslararası patentini de aldıklarını söyleyen Bakırcı, şöyle konuştu:

''İniş sırasında 0-3 yaş arasındaki çocukların indirilmesi için de merdivenin çantası kullanılabiliyor. Sırt çantası yangına dayanıklı malzemeden tasarlandığı için çocuklar ebeveynlerinin sırtlarına takacakları bu çantayla kolaylıkla aşağıya inebiliyorlar. 3 yaşından büyükler ise anne ve babalarının nezaretinde inebilirler.

-YURT DIŞINDAN TALEP VAR-

Merdivenin yurt dışından da talep görmeye başladığını, bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra İran ve özellikle İsrail'den yoğun ilgi gördüklerini bildiren Bakırcı, ürettikleri portatif yangın merdiveni ile ilgili şu bilgileri verdi:

''Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe göre çaresiz olan noktalarda son çare olarak kullanılabilen merdivenimiz, katlanabilir, özel alaşımlı alüminyumdan üretildi. 5 katlı binalar için kullanılanlar 21 kilo ağırlığında oluyor. Ev ve itfaiyeler dışında okul, otel, tersaneler ve inşaat firmaları da ürünü kullanmaya başladılar. Ürünümüzün avantajı portatif ve hafif olması, açıldığı zaman her basamağının 300 kiloya kadar taşıması. Pencere veya balkona astığınız zaman saniyeler içinde hazır hale geliyor. 6 katlı ve daha yüksek binalar için ise pencere altlarına monte edilecek nitelikte imal edilen farklı modelimiz de var.''

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön