HABER

Yangının yaraları sarıldı

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir'in Kepsut İlçesi'ne bağlı Sarıfakılar ve Göbel köylerindeki yangın felaketinde evleri yanan toplam 13 aileye, devlet tarafından 4.5 ay gibi kısa bir sürede yapılan yeni konutları teslim edildi.

4.5 ay önce acının, üzüntünün ve yokluğun hakim olduğu Sarıfakılar'da bugün bayram havası vardı. Vali ve beraberindeki heyeti bekleyen köylüler, hazırlıklarını Tarkan'ın şarkıları eşliğinde yaptı. Anahtar teslim töreninde konuşan Sarıfakılar muhtarı Nazım Kıray, "Başta 12 Ağustos'ta üzerimizden bir afet geldi, geçti. Hepimiz çevremize boş gözlerle bakarak adeta dünyanın sonunun geldiğini zannettik. Kimimiz son bir gayretle evini, damını, malını, mülkünü, çoluk - çocuğunu kurtarmaya çalıştı. Kimimiz daha erken umutsuzluğa kapılıp, ağlaya ağlaya arkasına bakarak köyümüzü terk etti. 2 insanımız diri diri yandı, onlarca ev ve hayvanımız, tarlalarımız, meyve ağaçlarımız, nefesimiz olan ormanlarımız yok oldu, kahrolduk, ağladık. Ama yapacak fazla bir şey yoktu. Valimiz, kaymakam hanımımız, müdürlerimiz, vekillerimiz, bakanlarımız bizlere her türlü yardımın yapılacağını, evlerin daha iyisinin olacağını, kaybolan mal varlığımızın yerine konulacağını söylüyorlardı. Ama ne biz onları duyuyorduk, ne de verilen sözlere inanıyorduk, çünkü biz gözümüzle görmediğimiz şeylere pek inanmıyorduk. Ama bir de baktık ki, hayret. Daha afetin şokunu üzerimizden atmadan temeller atılmış, yanan binaların yerine yenileri dikilmiş. 4 ay sonra yaraların en büyüğü sarılmış, insanlarımıza evleri teslim ediliyor. Bu yangında başımızda bulunan valimiz, babamız, elleri öpülesi büyük insan Utku Acun beyefendi ile diğer tüm yetkili ve ilgili herkese, özellikle de fedakar ve cefakar medya mensuplarına tek kelime ile teşekkür ediyorum. Devletimiz sonsuza dek baki olsun" dedi.

VALİ DUYGULANDI Sarıfakılar'daki törende duygulanan Vali Utku Acun, yangın faciasında devlet - vatandaş yardımlaşmasının en iyi örneğinin yaşandığını belirtti. Devletin varlığına her zaman güvenilmesini isteyen Acun, "Bugün hatırlamak bile istemediğimiz Ağustos ayındaki felaketten sonra en çok mağdur olan Sarıfakılar'da evsiz kalan insanlarımızı evlerine kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Balıkesir Türkiye'de en fazla resmi ve özel ağaçlandırma yapılan ildir. Biz bir taraftan binlerce dönüm araziyi devlet ve vatandaşlar olarak ağaçlarla donatırken, Hikmet-i Hüda, en büyük yangınlar da bizde oluyor. Büyük korkular yaşadık, 11 köyümüz tehdit altındaydı. İyi tedbir alınmayıp, hava şartları anormalliğini muhafaza etseydi, bugün Balıkesir olarak daha büyük bir yangın tablosuyla karşılaşırdık. Acılarınızı paylaşmaya geldiğimizde devletimize ve ilimiz insanlarına güvenerek en kısa zamanda bu evleri yapacağımızı söyledik. Ne iyi ki bugünkü tabloyu paylaştık, burada inancın, devletimizin zaferi vardır. Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın, devletimizi başımızdan eksik etmesin. Devletimizin varlığını her zaman koruyup kollayacağız" diye konuştu.

Acun, afet sırasındaki çalışmalarından takdirle söz ettiği Kepsut'un bayan Kaymakamı Canan Hançer'i, "Birçok erkeğe taş çıkarttı" diyerek övdü.

Konuşmaların ardından Sarıfakılar'da evlerini kaybeden yangınzedeler Emine Ay, Fevzi Barut, Süleyman Barut, Emine Şengül, Halil Şengül, Hatice Öztürk, Ali Osman Bıçaklı, Kamil Özoğlu, Hamit Özoğlu, Orhan Gün'e nazar boncuklu anahtarları teslim edildi. Daha sonra Göbel'deki 3 afetzedeye evleri yetkililer tarafından teslim edildi.

Her biri iki oda, bir salon, mutfak, banyo ve balkon şeklinde planlanan 70 metrekarelik evler 100'er milyar liraya mal oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön