HABER

Yanlış ameliyat yapıldığı iddiası

MALATYA (İHA) - Antalya'da görevli Hanım Doğan adlı bir hemşirenin Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görevli Prof. Dr. Ali Gürlek hakkında, 'Burnunun düzeltilmemesi ve hatalı ameliyat' iddiasıyla açtığı tazminat davasındaki iddiaların doğru olmadığı bildirdi.

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Plastik Cerrahi Bölümünde görevli Prof. Dr. Ali Gürlek yaptığı açıklamada, "Bir kere bu mahkemeye intikal etmiş bir konu ve mahkemede davası görülüyor. Henüz verilmiş bir karar yok, henüz Adli Tıp Kurumu'ndan gelmiş bir rapor yoktur. Zaten devam eden mahkeme hakkında yorumda bulunmak ve bilgi vermek suçtur. Henüz kesinleşmiş bir karar yok. Kaldı ki bu hasta, daha önce 2 kez Bursa Uludağ Üniversitesi'nde ameliyat olmuş, burun kemiği alınmış ve burnu çökük vaziyetteydi. Ben bir ameliyat yaptım, kaburgasından kıkırdak alıp, düzeltme işlemi yaptık. Daha sonra hasta zaten Manisa'dan gelmişti. Tedavisini yapıp gönderdik. Bayan, 3 ya da 4 ay sonra tekrar gelip, burnu üzerindeki hafif bir çıkıntıdan şikayetçi oldu. Onu da düzelttik. Bu kez enfeksiyon oluştu. Bu beklenen bir şeydi ve bu tür ameliyatlarda görülebilir. Enfeksiyon sonucunda da biriken bütün yapıyı buradan aldık. Hastaya önerdiğimiz şey şuydu, tekrar yeni baştan vücudundan bir kıkırdak almamıza müsaade etmedi. Kaburgasında ve kulağından kıkırdak alarak tekrar düzeltmeyi önerdim. Buda plastik cerrahinin temel kuralları içerisindedir. Bunları kabul etmedi. Bayan, daha sonra çeşitli illere gitmiş. Hekimlerden benden yapılan işlemler hakkında bilgi soranlar oldu" şeklinde gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Hastanın daha sonra şikayette bulunması üzerine yapılan soruşturmada ameliyatla ilgili olarak tıbbi bir hata olmadığı şeklinde karar verildiğini aktaran Prof. Dr. Gürlek, "Soruşturma açılmayınca hasta dava açtı. Bu hasta devlet memuru ve hastaya estetik bir ameliyat yapılmadı. Solunumunu düzeltmeye yönelik bir ameliyat yapıldı" diye konuştu.

Prof. Dr. Ali Gürlek, hastası Hanım Doğan adlı hemşirenin tıp merkezinden giderken hasta dosyasını da beraberinde götürdüğünü söyleyerek, "Bu hastaya ameliyat öncesinde muhtemel her şey anlatıldı. Hasta sonuçları bilerek ve bunu kabul ederek ameliyat oldu" ifadelerini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön