HABER

"Yanlış politikalar hayvancılığı bitirdi"

MALATYA (İHA) - Malatya Valisi Mustafa Yıldırım, Türkiye'de yanlış politikalar sonucunda hayvancılığın bitirildiğini, fakat gelinen noktada tekrar hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Malatya Tarım İl Müdürlüğü tarafından başlatılan mera çalışmaları ile ilgili olarak verilen brifinge katılan Vali Mustafa Yıldırım, çiftçilerin sürekli olarak eğitilmesi gerektiğine işaret ederek, "Türk tarımı çok geriye gitti. Bunun bir takım iç ve dış sebepleri var. Türkiye'de hayvancılık azaldı. Çünkü hayvancılık yapan çiftçiler yatırımlarının karşılığını alamadılar, destek göremediler" dedi.

Türkiye'nin yurt dışından et ithal eder duruma geldiğini ifade eden Vali Yıldırım, "Türkiye dört mevsimi yaşayan bir ülke. Hayvancılık politikalarını Türkiye'de adam gibi geliştirmek mecburiyetindeyiz. Yanlış politikalar hayvancılığı bitirdi" dedi.

Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal ise, Malatya'da başlatılan mera çalışmalarının yüzde 60 oranında bitirildiğini ve 2003 yılında meraların ölçü ve haritalarının tamamen çıkartılmış olacağını ifade etti. Güldal, Türkiye'de örnek gösterilecek bir çalışma yaptıklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön