HABER

"Yapılan 'alçaklık'tır"

ANKARA (İHA) - AK Parti Grubu bugün TBMM'de toplandı. Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Brezilya-Türkiye Milli Futbol takımları arasında oynanacak yarı final maçını izlemeye gitmesinden dolayı grup toplantısında Grup Başkanı Bülent Arınç bir konuşma yaptı.

Arınç, açıklamalarında, özellikle idamın kaldırılması üzerinde durdu. Hükümeti ve özellikle hükümetin MHP kanadını sert bir dille eleştiren Arınç, "Osmaniye'de bir türlü konuşup da Ankara'da başka türlü konuşanların, Ankara'da söyleyemediklerini Çin'den konuşmaya çalışanların kulağına gitsin diye söylüyorum. Bu milleti bu kadar istismar etmenin, şehitlerin cenazelerinde atraksiyonlarla 99 seçimlerinden önce oy toplamaya çalışanların, asamayacaklarını bile bile Kızılay'da 6 defa ipe çekeceklerini söyleyenlerin her gittikleri yerde 'biz asacağız ama bize filanlar engel oluyor' diye basbas bağıranlara söylüyorum. Mertseniz, cesaretiniz varsa, doğru konuşuyorsanız, 3 yıldan beri hangi dosyayı genel kurula sevk ettiniz mertçe söyleyin. Bu millet de duysun. Böyle bir şey yok. Sadece MHP'nin samimiyetsizliğini ortaya koymaya çalışıyorum. Dosyayı Başbakanlıkta bekletenler kimler? Sayın Bahçeli başta olmak üzere hükümeti temsil eden partilerin genel başkanları. Sayın Bahçeli Kızılay'daki taksi şoförlerine talimat veriyor. Dosyayı Başbakanlıkta tutan sensin. Sorumluluk senindir. Topu taca atmayın. Bu konuşmalar halkı gerer. Bu ülkenin her tarafı terörden acı çekti. Bunu oy olarak istismar etmek yapılacak en büyük alçaklıktır" dedi.

'İdam'ın kaldırılması konusunda kendilerinin ilk günden bu yana aynı şeyi söylediklerini belirten Arınç, hiçbir şekilde 'U' ve 'O' dönüşü yapmadıklarını vurguladı.

Her görüşe ve her teklife açık olduklarını ve bu yüzden Meclis'teki diyaloglarda yer aldıklarını, ancak kendilerinin Anayasa değişikliği teklifi hazırladıklarını ve buna destek aradıklarını da belirten Arınç, hazırladıkları teklifin diğer siyasi partilerce de doğru bulunduğunun ifade edildiğinin altını çizdi.

Arınç, Anayasal bir zemine kavuşturulmadan 'idam'ın kaldırılmasına karşı olduklarını da vurguladığı konuşmasında, bunun dışındaki tekliflerin Anayasal bir zemini bulunmadığına işaret etti.

Arınç, sürekli MHP'nin tavrını eleştirdiği konuşmasında MHP'nin idam'ın kaldırılmasına karşı çıktığını, DSP ve ANAP'ın da MHP'yi iknaya çalıştığını ancak kendilerinin bu ikna çabaları içinde 'meze' olmayacaklarını kaydetti. Hükümetin hiçbir şekilde 'stepnesi' ve 'yedek' parçası olmayacaklarını ifade eden Arınç, kimsenin kendilerini böyle görmemesini de istedi.

Arınç, seçim isteklerini de yinelediği konuşmasında, siyasetin milli takımının ise AK Parti olduğunu ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön