HABER

Yaralı caretta ihbarına gitti, ölüsüyle karşılaştı: Bugün yine bir can gitti, boğularak ölmüş

‘Denizde yaralı caretta var’ ihbarı üzerine geldiği Boğaz Otel sahilinde ölü caretta ile karşılaşan DEKAFOK Başkanı Seher Akyol, büyük üzüntü yaşadı. Akyol, carettanın sol uyluğundaki yaradan başka yarası olmadığını muhtemelen boğazına takılan bir şeyden dolayı boğularak ölmüş olabileceğini söyledi.

Yaralı caretta ihbarına gitti, ölüsüyle karşılaştı: Bugün yine bir can gitti, boğularak ölmüş

Antalya Sorgun’da bulunan Manavgat Belediyesine ait Boğaz Otel sahilinde bir caretta caretta’nın dalgalar arasında batıp çıktığı, yaralı olabileceğine dair ihbar alan kısa adı DEKAFOK olan Deniz kaplumbağaları, Akdeniz fokları ve kum zambakları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Seher Akyol harekete geçti.

''SOL UYLUĞUNDA İZ VAR''

ATV’siyle kısa sürede Boğaz Otel sahiline gelen Akyol, yaralı olarak ihbar edilen carettanın ölü olduğunu görünce büyük üzüntü yaşadı. Ölü carettanın başında uzun süre sessizce bekleyen Akyol, yeni bir can kaybı yaşamanın üzüntüsü içerisinde olduğunu belirterek, “Vücudunun sol uyluğunda bir ip izi var. Başka yerinde hiçbir problem yok. Muhtemelen boğazında bir şeyler yutmuş ve boğularak ölmüş. 12 – 15 yaşlarında caretta caretta. Umuyoruz bu son olur. Tabii ki hayvanın hayvana yaptığı ölümler olabilir ama insan faktörlü ölümler canımızı çok sıkıyor. Bunları engellemek için elimizden geleni yapacağız. Bugün yine bir can gitti. İnşallah bu son olur. Bakın uyluklarına ip izleri çok bariz” dedi.

Screenshot_10

Bölgedeki sahil banında bulunan işletmelerin duyarlılığı sayesinde kendisinin telefonla arandığını belirten Akyol, “Bana yaralı bir kaplumbağa olduğunu söylediler. Yaralı umuduyla gelmiştik hatta veterinerimizi de ayarladık. Ama maalesef ki karşımıza çıkan bir ölüm çok acı verici bir ölüm. Sol uyluğundan başka yara yok. Ortalama 1 hafta olmuş. Çok sağlıklıymış. Çok güzel bir dişi kaplumbağaymış. Eminim ki bu sene yumurtalarını bıraktı. Ve yavruları da çıktı gitti. Herkese buradan çağırıda bulunuyorum. Lütfen daha duyarlı olalım. Carettalar bizim için çok önemli. Özellikle deniz analarından bizleri koruyor. İstilacı balon balıklarının yumurtalarını tükettikleri ile ilgili öngörü var. Sizden isteğim onlara sahip çıkalım. Nesli tükenme tehlikesi altında ve dünyada korunuyor. Sizden desteğinizi istirham ediyoruz” diye konuştu.

Screenshot_11

MÜZEDE SERGİLENECEK

Ölü caretta carettayı gömülmek üzere boğazda bulunan gözlem merkezine götüren DEKAFOK Başkanı Seher Akyol, carettanın gömülerek bekletileceğini, daha sonra da müzelerde sergileneceğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön