HABER

Yardım konvoyuna saldırı

Mısır, Gazze konusunda iki yüzlülükle suçlanıyor. Mısır izin vermeyince liman kapısında olaylar çıktı!

Yardım konvoyuna saldırı

Mısır, Ariş Limanı'ndaki "Filistin'e Yol Açık" konvoyunda yer alan 57 aracın geçişine izin vermedi. Konvoydakiler tepki olarak gösteri düzenleyince, bölgeye güvenlik güçleri sevk edildi.

[**

**](http://video.mynet.com/habervideo/Aris-Limani-nda-gerginlik/435091/)

Mısırlı yetkililerin 57 aracın geçişine izin vermemesi ve araçlara el koymak istemesi üzerine konvoydan yaklaşık 500 kişi, Ariş Limanı'nda protesto eylemi başlattı. Sloganlarla Mısır'ı protesto eden grup, daha sonra limanın kapısına yöneldi. Limanın iki demir kapısını söken kalabalık, sabah saatlerinden beri bekletildikleri yerden dışarı çıktılar. Mısır güvenlik güçleri, gruba müdahale etmek üzere dış kapının önüne koşullandırıldı. Bölgeye panzerler ve itfaiye ekipleri de sevk edildi.

Birkaç dilde "Mısır sabrımızı taşırma, İsrail'in suçuna ortak olma" şeklinde sloganlar atan konvoydakiler, daha sonra limanın kapısına iki TIR çekerek barikat kurdu.

Grupta bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İngiliz Parlamenter George Galloway, Türk Milletvekilleri Hüsnü Tuna, Cemal Yılmaz Demir, Mehmet Nil Hıdır, Secarettin Karayağız ve Hasan Murat Mercan, Mısırlı yetkililerle sorunu çözmek için görüşmelerini sürdürüyor. Sorunun çözülmesi için Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın da devrede olduğu bildirildi.

ARBEDE ÇIKTI

Ariş Limanı'nda bekletilen "Filistin'e Yol Açık" konvoyunda yer alan 57 aracın geçişine izin verilmemesi üzerine çıkan arbedede yaralananlar oldu. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, polis ekiplerinin kendilerine taşlarla saldırdığını söyledi.

Mısırlı yetkililerin 57 aracın geçişine izin vermemesi ve araçlara el koymak istemesi üzerine konvoydan yaklaşık 500 kişi, Ariş Limanı'nda protesto eylemi başlatmıştı. Sloganlarla Mısır'ı protesto eden gruba polis ekipleri müdahale etti. Olayda, konvoyda yer alan çok sayıda kişi yaralandı. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, emniyet güçlerinin kendilerine taşlarla saldırdığını, yaşananların üzüntü verici olduğunu söyledi.

İHA

Geri Dön