Yargıtay biber gazını "silah" saydı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, biber gazını silah olarak kabul etti.

Yargıtay biber gazını "silah" saydı

ANKARA (ANKA) - Daire, sanığın tartışma esnasında kullandığı biber gazının silah niteliğinde olduğu gözetilmeden verilen cezayı eksik bularak yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay, özellikle Gezi Parkı protestolarında polisin kullandığı orantısız güçle sık sık gündeme gelen biber gazı kullanımını yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, biber gazının silah niteliğinde olduğu gözetilmeden verilen bir kararı bozarak içtihat niteliğinde bir karara imza attı. Yargıtay'ın gündemine gelen davaya konu olay Tuzla'da yaşandı. Bir tartışma esnasında biber gazı kullanan M. Y. hakkında basit yaralama suçundan dava açıldı. İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sanık hakkında kasten yaralama suçundan hüküm kuruldu. Yerel mahkeme sanığa, 120 gün adli para cezası ile cezalandırmasının ardından hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

-BİBER GAZI SİLAH

Karar itiraz edilence dosya Yargıtay'ın gündemine geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı tebliğname ile biber gazının silah niteliğinde olduğunu belirterek, yerel mahkemenin kararının bozulmasını talep etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin kararını eksik değerlendirmeden bozdu. Daire kararında, sanığın suçta kullanmış olduğu biber gazının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. Maddesi uyarınca silah niteliğinde olduğu gözetilerek sanığa TCK'nın 86/2-e maddesinin uygulanmasını istedi ve yerel mahkemenin kararını bozdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
o kararı bozan hakim savcı işte herneyse yandı, bakalım hangi soruşturma dalgasında ergenekona dahil edecekler. sen iktidarın silahına silah dersin ha. yazık adaleti ne hale getirdiler, gerçe eskden de vardı denilemez ama bu sefer çok daha farklı, tam bir karadelik oldu, dibi yok
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler