HABER

Yargıtay'dan dikkat çeken karar! "Her akşam anneye gitmek" boşanma sebebi sayıldı

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşin sürekli olarak akşamları iş çıkışından sonra annesinin evine gitmesini boşanma sebebi saydı.

Yargıtay'dan dikkat çeken karar! "Her akşam anneye gitmek" boşanma sebebi sayıldı

Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. Aile Mahkemesi; erkeği ağır, kadını hafif kusurlu kabul ederek her iki tarafın davasının kabulü ile boşanmalarına karar verdi. Davacı-karşı davalı erkek istinaf kanun yoluna başvurdu. Bölge Adliye Mahkemesi, iki tarafı da eşit kusurlu saydı. Erkeğin, ‘sürekli akşamları iş çıkışından sonra annesinin evine giderek bu durumu alışkanlık haline getirmek, evin ihtiyaçlarını gidermeyerek birlik görevlerini yerine getirmemek ve evi terk etmek’ hareketleri kusur sayıldı. Kadının ise ilk derece mahkemesince kusur olarak kendisine yüklenen ve istinaf başvurusunda bulunmadığından kendisi bakımından kesinleşen ‘evin anahtarlarını değiştirmek, eşinin eşyalarını toplayarak çöpe atmak’ şeklindeki davranışları kusur sayıldı. Kararı iki taraf avukatı da temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

YARGITAY SON NOKTAYI KOYDU

Kocanın her akşam iç çıkışı annesini ziyarete gitmesinin boşanma sebebi sayıldığı Yargıtay kararında, “Davalı-karşı davacı kadına bölge adliye mahkemesince kusur olarak yüklenen ‘Eşi için kocalık vazifesini yerine getirmiyor dediği’ vakıasının aile ortamında tarafların evlilik birliğindeki sorunlarıyla ilgili görüşmede söylendiği anlaşılmakla kadına kusur olarak yüklenmesi doğru olmamıştır. O halde, mahkemece belirlenen ve gerçekleşen diğer kusurlu davranışlara göre erkeğin boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kadına nazaran daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Bu husus gözetilmeden yanılgılı değerlendirme sonucu tarafların eşit kusurlu olduklarının kabulü doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir. Boşanmaya sebep olan olaylarda davacı- karşı davalı erkek daha fazla kusurlu olduğundan, boşanma yüzünden mevcut ve beklenen menfaatleri zedelenen davalı- karşı davacı kadın yararına Türk Medeni Kanununun 174/1. maddesi gereğince uygun miktarda maddi tazminat takdir edilmesi gerekir. Kadının bu isteğinin hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak reddi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Yuhki ne yuh...kadın kalkıcak her akşam annesine gidiyor diye adamın eşyalarını çöpe atıcak kilidi deyiştirecek ondan sonrada erkek suçlu olacak..Kadına ömür boyu tazminat ödeyecek..ALLAH CC tüm erkekleri şöyle kadınlardan korusun..Tamam koca herakşam annesine gitmekle hatalı fakat mahkemeler şu sonuçlarla kadınların iyice zivanadan çıkmasına sebep oluyor..Allah cc hiçbir erkeğe böyle kadın nasip etmesin yoksa bu sonuçlardan sonra daha çok kadın katliamı olur..
belki annesi tek yaşıyor, hasta olabilir ilaçlarını vermeye gidemez mi. bi ihtiyaçı var diye yarım saat uğrayamaz mı. boşanma sebebini direk evlenme deyin bitirin. millet dost sevgili hayatı yaşmaya devam ve teşvik edilsin. ülkemizde aile birliği bitti. yaşasın resmi dini olmayan hayat (dost) birliktelikleri.
bu gelinlere noluyo anlamıyorum size uzaydan felan mi geldi bu kocalarınız bu nasıl bir aymazlık yahu bu kızlara evlilik ve aile büyük tanıma konusunda eğitim veren ana babaya ne demeli ne yetistiriyosunuz siz canavarmi hayırdır bide kaynanalar çevresinden bakalım oğullarınızı evlenirdiniz her gün gelsin diyecektin ne diye el kızını aldın koynuna verdin hayret biseysin bi geri otur da ha birde vefa var abluka iyi niyet var ebeveynler aile büyüklere hürmet gelecek nesillere yol göstermek demek insanlık adına Birgün hepimiz ihtiyarliycaz belimiz bujukecek bunları unutmayın özellikle hanımlar
Geri Dön