Yargıtay'dan emsal karar! Kaynananın yüzüne tükürmek, boşanma sebebi

Yargıtay, bir boşanma davasıyla ilgili emsal niteliğinde bir karara imza attı. Şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşinin annesinin yüzüne tüküren damat, ağır kusurlu sayılarak tazminat cezasına çarptırıldı ve bu davranış boşanma sebebi sayıldı

Yargıtay'dan emsal karar! Kaynananın yüzüne tükürmek, boşanma sebebi

Aile mahkemesine başvuran çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Kusur tespiti yapan mahkeme, kadını kusurlu saydı. Kararı temyiz eden davacı kadın, eşinin, ailesine yönelik hakaretlerde bulunduğunu öne sürdü.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; "Taraflar eşit kusurlu kabul edilerek boşanma kararı verilmiş ise de, yapılan yargılama ve toplanan delillerden tarafların mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında, davalı erkeğin eşine sürekli olarak fiziksel şiddet uyguladığı, agresif ve saldırgan olduğu, ayrıca eşinin annesinin yüzüne tükürmek suretiyle aşağıladığı anlaşılmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda, davalı erkek ağır kusurludur. Gerçekleşen kusurlu davranışlar aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder niteliktedir. Kadın yararına TMK m. 174/1-2 koşulları oluşmuştur. Hal böyle iken, tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve bu hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak davacı kadının maddi ve manevi tazminat isteklerinin reddedilmesi doğru değildir. Davacı kadın adına kayıtlı bulunan taşınmazların değerleri ile kira geliri getiriyorsa miktarı belirlenip, boşanma halinde kadını yoksulluktan kurtaracak nitelikte olup olmadığı tespit edilerek sonucuna göre, yoksulluk nafakası (TMK m. 175) hakkında hüküm tesisi gerekirken, bu hususta eksik inceleme ile karar verilmesi doğru görülmemiştir. Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. ve 3. bentlerde gösterilen sebeplerle bozulmasına oy birliği ile karar verildi:" denildi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Parasızlık yüzünden bütün türkiye dul karı doldu, herşey boşanma sebebi, yeterki boşanmak isteyin, zenginlere 3. 4. Karı olun, tek hedef bu, cariyeler ülkesi oldu memleket, hayat kadınlarını artık telefondan seçiyorsun, boy boy fotoraflar var, fiyatta beraberinde.. Sorsan %99 Müslüman memleketiz, Müslümanlık bile bitti, hem Allah hem yallah mantığı var artık,sonuçta ne görürse onu yapar insanlar, imam cemaat hesabı..!!
@fatih26062006 kim dedi %99 müslümanız diye? her türkçe konuşanı müslüman sayıyorsan evet %99. youtube orda aç izle sokak röportajlarını, daha şehadet getirmeyi bilmeyen, islamın 5 şartından bile bihaber, orucu namazı falan hadi bıraktım bir yana, oku desen 2 tane dua okumaktan aciz laiklerle dolu ülke.
kadın hakları diyerek erkeği getirdiğiniz duruma bak!
Adamı çıldırttınız tabi ne yapacaktı bal döküp yalamasını mı bekliyordunuz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler