HABER

“Yargıya çelme takmayın”

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi yaptığı yazılı açıklamada, hükümete seslenerek “yargıya çelme takmayın” dedi.

ANKARA (ANKA) - DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, Yargıtay’da 33 üyeliğin boş bulunduğunu, boş üyeliklere seçim yapılması için Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun toplanması gerektiğini ancak hükümetin bu konuda hiçbir şey yapmadığını belirtti.

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi yaptığı yazılı açıklamada, hükümete seslenerek “yargıya çelme takmayın” dedi. Yargıtay’da 33 üyeliğin boş bulunduğuna dikkat çeken Erçelebi, Yargıtay’da 10 üyelik boşaldığında, yasal olarak en geç 2 ay içinde seçim yapılması gerektiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“33 üyelik boş olmasına rağmen, hala seçim yapılmamıştır. Bunun nedeni, Yargıtay üyelerinin belirlenmesini sağlayan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun toplanamamasıdır. Bu toplantıların yapılabilmesi ve bir karar alınabilmesi için, yürütme organını temsilen, Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın toplantılara katılması gerekmektedir. Ancak Adalet Bakanı’na bağlı olan Müsteşar, Bakan talimatıyla bu toplantılara iştirak etmemektedir. Adalete siyaseti karıştıran AKP’nin, orada da kadrolaşma isteğinde olduğu, bu yüzden mekanizmayı tıkadığı yönünde iddialar mevcuttur. Hükümet’in bu tavrı, adalet bekleyen binlerce vatandaşı ve devletin kurumlarını mağdur etmektedir. Geciken adalet, adalet değildir.

AKP yargıya çelme takmamalı, yargının bağımsızlığı için ne gerekiyorsa yapmalıdır.” (ANKA)

Geri Dön