HABER

Yarım asırlık Manisa Sarıgöl Sulaması yenileniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Manisa'da tesis edilen Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi ile 23 bin 780 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Manisa Sarıgöl'ün yarım asırlık sulama projesi yenilendiğinde yöredeki 23 bin 780 dekar zirai arazi açık kanal ve kanaletli sistem yerine borulu kapalı sulama sistemiyle sulanacak.

Türkiye'nin en büyük sulama yenileme projelerinden biri olan Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi kapsamında, 83 kilometre polietilen boru imalatı yapılacak ve 371 yapı inşa edilecek. Yüzde 26 fiziksel gerçekleşmenin sağlandığı projenin 2018 sonunda hizmete alınması hedefleniyor.

- "Hem çiftçimiz hem de Türkiye kazanacak"

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi tamamlandığında çiftçinin daha az suyla daha çok verim elde edebileceğini ifade etti. Bakan Eroğlu, "En kısa sürede hizmete alacağımız projeyle bölge çiftçisinin cebine her yıl 16 milyon lira fazla girecek. 26 milyon 600 bin liraya mal olan tesis ile Manisa'nın bereketli toprakları suyla buluşacak. Ayrıca bin 190 kişiye istihdam imkanı sağlanacak. Böylece hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Geri Dön