HABER

Yaş çay yaprağı üretimi

TRABZON (İHA) - Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Mayıs ayında açılan ve Kasım sonunda tamamlanan 2006 ürünü kampanyasında Çaykur ve özel sektör tarafından üreticiden toplam olarak 1 milyon 107 bin 264 ton yaş çay yaprağının satın alındığı bildirildi.

Rize Ticaret Borsası tarafından hazırlanan "Yıllara göre yaş çay alım miktarları" ile ilgili istatistiklere göre, 2006'da üretilen yaş çay yaprağının 627 bin 209 tonu Çaykur, 480 bin 055 tonu ise özel sektör tarafından satın alındı. Toplamda bir önceki yıla göre, yaş çay yaprağı üretiminde yüzde 7 oranında bir azalma meydana geldi. Bir önceki yıl 1 milyon 195 bin 330 ton yaş çay yaprağı üretilmişti. Çaykur, 2006'da alım miktarını geçen yıla göre yaklaşık yüzde 4 oranında arttırırken, özel sektörün alımlarında ise yüzde 18 oranında bir azalma meydana geldi.

Geçen yılki üretimde Rize 896 bin 120 ton ile ilk sırayı alırken, Trabzon 183 bin ton ile ikinci oldu. Geri kalan az miktar ise Giresun ve Samsun'da üretildi.
Çay Sanayicisi İşadamları Derneği (ÇAYSİAD) Başkanı Rahmi Üstün, bölgede Mayıs ayındaki olumsuz hava şartları yaş çay yaprağı üretiminde azalma yaşandığını belirterek, "Bu durumda üretici de fazla zorlanmadığı için ürününü öncelikle Çaykur'a teslim etmiştir. Geçen yıla göre meydana gelen yaklaşık 90 bin tonluk azalma ilave edildiği takdirde özel sektör alımlarının da aynı seviyelerde gerçekleşebileceği görülecektir" dedi.

Özel sektörün, bazı fabrikalarda üretimi durdurduğunu, bazılarında da düşük kapasite ile çalıştığını belirten Rahmi Üstün, "Üreticinin 480 bin ton yaprağını satın alarak işleyen firmalarımız sektörün ayakta durmasını sağlamakta ve üreticilerin mağdur olmasını önlemektedir. Özel sektör içinde bulunduğu sıkıntılara rağmen bunları başarmaktadır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön