HABER

Yaşadığı dehşet yüzünden okunuyor

Kendisini dilendirmeye çalışan kişiler tarafından acımasız bir şekilde dövüldüğü belirtilen 5 yaşındaki Bedrettin Karaduman'ın son hali.

Yaşadığı dehşet yüzünden okunuyor
Yaşadığı dehşet yüzünden okunan Bedrettin'in yüzündeki morluklar henüz geçmemiş, bir eli bir zarar vermemesi için yatağa bağlanmış ,
Kendisini dilendirmeye çalışan kişiler tarafından feci şekilde dövüldüğü öne sürülen 5 yaşındaki Bedrettin Karaduman'ın son hali bu şekilde. Bedrettin yaşadığı olayın şokunu atlatmış görünmüyor. Yüzünde ve vücudunun çeşitli yerlerinde morlukların geçmediği açıkça görülebiliyor.
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi süren Bedrettin Karaduman'a hastanede bir refakatçi ve bir güvenlik görevlisi eşlik ediyor. Küçük çocuğun yanından bir an olsun ayrılmayan görevliler, tomografi çekimi için alındığı odada da Bedrettini yalnız bırakmadı.
Küçük Bedrettin'in tedavisini sürdüren Opr. Dr. Cumali Aksoy ise çocuğun durumu hakkında bilgi verdi. Beyin tomografisi çekilen Bedrettin'in durumunun iyi olduğunu belirten Opr. Dr. Cumali Aksoy, "İlk geldiği günkü durumuna göre çok iyi. Çekilen beyin tomografisinden sonra genel durumu iyi görünüyor. Servise alınacak ama bir refakatçi sorunu var. Bu halledildiği zaman odaya alınacak. 3-4 gün sonra taburcu olabilir. Çocuk olduğu için kontrolünü çok sıkı tutuyoruz. Kafa ve bedensel travmayı atlatmış durumda. Dün de anne ve babası ile psikologlar geldi. psikolojik durumu da gayet iyi. İlk önce annesini sayıklıyordu. Ama şimdi kendisine gösterilen ilgiden memnun" dedi.
Öte yandan küçük çocuğa, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü'nden bir refakatçinin eşlik edeceği öğrenildi. Refakatçinin gelmesi ile birlikte yoğun bakımdan çıkartılacak çocuğun, normal odaya alınacağı öğrenildi.
**KARDEŞLERİ BULUNAMIYOR**
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Adana İl Müdürlüğü, Beyoğlu'nda darbedilmiş olarak bulunan 5 yaşındaki B.K'nin, Kozan ilçesine bağlı Turgutlu köyünde yaşayan 3 kardeşine ulaşmaya çalışıyor. SHÇEK İl Müdürü Fazlı Doğanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istismara uğramış ya da uğraması muhtemel çocukların devlet korumasına alınması zorunluluğundan hareketle, B.K'nin kardeşlerine de devletin şefkat elini uzatmak istediklerini vurguladı.
Doğanç, B.K'nin kardeşlerinin okula gittiklerinin bildirildiğini, ancak sosyal hizmet uzmanlarının yaptıkları araştırmada okul ve evlerinde bulamadıklarını belirterek, ''Ekiplerimizin, jandarma ile birlikte gittikleri köyde yapılan aramada, B.K'nin ağabeyleri Turgutlu ilköğretim Okulu birinci sınıfı öğrencisi A.K, ikinci sınıf öğrencisi F.K. ve beşinci sınıftaki S.K. evlerinde yoktu. Aramalarımız sürüyor'' dedi.
Çocukların yakınları tarafından köye giden güvenlik birimleri ve sosyal hizmet uzmanlarından ''kaçırılmış olabileceğini'' belirten Doğanç, ''Eğer, bu aile 5 yaşındaki çocuklarını dilendiriyorsa diğer çocukları da risk altındadır. Bu nedenle çocukların devlet korumasında okullarına devamını sağlamak gerekir'' diye konuştu.
**''DİLENCİLER KÖYÜ'' İFADESİNE TEPKİSİ**
Bu arada, Kozan'a yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Turgutlu'nun ''dilenciler köyü'' olarak tanınması, tepkilere neden oluyor. Köyün 30 yıllık muhtar azası ve B.K'nin akrabası Hacı Karadurak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, basında çıkan haberlerin kendilerini yaraladığını, köylerinin adının hep dilencilikle anılmasından rahatsızlık duyduklarını söyledi.
Karadurak, bin 239 olan nüfusun yüzde 90'ının halen köyde yaşadığını, başta İstanbul olmak üzere başka illere çalışmaya gidenlerin ne iş yaptıklarını bilmediklerini belirterek, ''Köyden İstanbul'a her gideni dilencilik yapıyor sanıyorlar'' dedi.
B.K. ve ailesinin yaklaşık bir yıldır köyde olmadıklarını anlatan Hacı Karadurak, ''Ailenin 3 çocuğu köyde yaşıyor. Okula düzenli olarak gidip geliyorlardı. B.K'nin başına gelen olayların basında yer almasının ardından Turgutlu'nun 'dilenci yetiştiren köy' olduğuna dair haberler yayınlandı. Bu köy halkı olarak bizleri çok üzüyor'' dedi.
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan da ilçenin adının öne çıkarılarak dilencilikle bir arada kullanılmasının Kozan halkını derinden üzdüğününü belirtti.
Özgan, merkez nüfusu 72 bin olan ilçenin sadece Turgutlu köyünden ibaret olmadığını, bu nedenle Kozan'ın dilenci imajıyla anılmasından rahatsızlık duyduklarını ifade ederek, şunları söyledi: ''Haberlere konu olan Turgutlu köylüleri, Osmanlı'nın son dönemlerinde Tunus'tan bölgeye gelip, Toros Dağları'nın uzantısındaki Andıl Dağı eteklerinde bulunan Turgutlu köyüne yerleşmişlerdir. İçlerinde normal yollardan çalışan, eğitimli, iş adamı, memur ve fakülte bitirmiş, çok temiz insanlar da var. Bu yüzden bir genelleme yapmak çok yanlış olur.
AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön