Yasadışı ilaç kaçakçılığı

İHA-Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, yasa dışı yollarla Türkiye'ye sokulmak istenen bir kamyon dolusu ilaç ele geçirildi. Piyasa değeri 2.5 milyon YTL olan ilaçların organ naklinde kullanıldığı öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre, Cilvegözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri, Çin'den Emirates Havayolları ile Şam'a gönderilen, oradan da Suriye'nin Bab-El Hawa Gümrüğü'nden Türkiye'ye sevk edildiğine dair belgeleri bulunan, 860927 Suriye plakalı kamyoneti tampon bölgede terk edilmiş halde buldu. Kamyonetin kasasını açan jandarma ve gümrük muhafaza ekipleri, 34 koli içerisine yerleştirilmiş onbinlerce ilaçla karşılaştı. İlaçların piyasa değerinin yaklaşık 2.5 milyon YTL olduğu bildirildi.
Reyhanlı Sağlık Grup Başkanlığı'nın yaptığı incelemede, "Cellcept" marka ilacın organ naklinde doku reddinin engellenmesinde, "Evista" marka ilacın menopozal dönemde kemik erimesine karşı, "Imuran" marka ilacın da organ naklinde kullanıldığı belirlendi.
Türkiye'de hayali bir isme ait olduğu öğrenilen ve çok pahalı olan bu ilaçların organ mafyası tarafından yurda sokulmak istendiğini düşünen güvenlik güçleri, ilacın Türkiye üzerinden organ naklinin yoğun olarak yaşandığı İsrail'e götürüleceği ihtimali üzerinde duruyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler