HABER

Yaşar Kemal'e en üst düzey Fransız nişanı

Yazar Yaşar Kemal'e, en üst düzey Fransız nişanı olan "Grand Officier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur" verilecek.

Légion d'Honneur Büyük Şansölyesi Orgeneral Jean-Louis Georgelin, 17 Aralık 2011 Cumartesi günü, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili'nin de hazır bulunacakları bir törenle Yaşar Kemal'e Grand Officier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur nişanını takdim edeceği bildirildi. Nişan takdim töreni saat 19.00'da İstanbul'daki Fransız Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Nişanın, Yaşar Kemal'in olağanüstü edebi güzergahına, tüm eserlerinin içine işlemiş hümanizmaya ve kültürlerin çeşitliliği ile kültürlerarası diyalog hizmetindeki aralıksız hizmetlerine duyulan saygıyı ifade ettiği bildirildi.

1802 yılında ihdas edilen Légion d'Honneur, Fransa'nın en üst düzey ve en seçkin nişanı olma özelliğini taşıyor. Bu nişanın, layık görülenlerin olağanüstü çalışmalarını ödüllendirdiği biliniyor. 1983 yılında bu nişanın Commandeur mertebesiyle taltif edilen Yaşar Kemal'in Grand Officier mertebesiyle şereflendirilen ender sayıda kişiden biri olduğu açıklandı.

Yaşar Kemal'e nişanı, Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek olan, Légion d'Honneur Konseyi Başkanı Büyük Şansölye Orgeneral Jean-Louis Georgelin tarafından takdim edilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler