HABER

Yaşar Kemal'i kaybettik

Türk romanının büyük ustası yazar Yaşar Kemal, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Yaşar Kemal'in cenazesi yarın defnedilecek.

14 Ocak’ta solunum yetmezliği nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Yaşar Kemal yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Yapay solunum desteği uygulanan Kemal’in, çoklu organ yetersizliği de ortaya çıkmıştı. Kemal tedavi altına alındıktan 1.5 ay sonra dün 92 yaşında gözlerini yumdu.

Büyük ustamız nasıl yaşadı ve neler yaptı? TIKLAYIN!

VEDA YARIN
Yaşar Kemal, İstanbul Teşvikiye Camisi'nde yarın kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

SON NEFES SAAT 16:46'DA
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde gözlerini yuman Yaşar Kemal’le ilgili Başhekim Mehmet Akif Taran şu açıklamayı yaptı: “Değerli şairimiz, yazarımız Yaşar Kemal, bugün saat 16.46’da vefat etmiştir. Karaciğer, kalp ve damarlardaki rahatsızlığı ile çoklu organ yetersizliği mevcuttu. Fakat giderek ortaya çıkan olumsuz tablo ve ritim bozukluğuna bağlı olarak hastamızı kaybettik.”

‘SEVGİ VE SAYGIYLA YOLCU ETTİK’
Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban kısa bir konuşma yaptı. Yorgun ve üzgün olduğu gözlenen Baban açıklamasında “45 gündür İstanbul Tıp Fakültesi’nde olabilecek en iyi bakım ihtimam sevgi ve saygıyla yolcu ettik” dedi. Baban’ın açıklamasının ardından ağladığı görüldü.

BAKAN ÇELİK: İNSANLIK EKSİLDİ
Hastanede son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik konuştu. Çelik şunları söyledi: “Türkiye ve insanlık bugün eksildi. Yaşar Kemal tüm ülkemizin ortak değeridir. Anadolu’nun gür sesidir. Onun büyüklüğünü, ona gösterilen saygı ile Türkiye çok açık bir şekilde ifade ediyor.”

İKİ KERE EVLENDİ BİR OĞLU OLDU
Yaşar Kemal’in edebiyat kadar bir diğer tutkusu da 1952 yılında evlendiği Tilda oldu. Eserlerini İngilizce’ye çevirerek bütün dünyada tanınmasında büyük emeği olan Tilda Kemal’i 2001’de kaybetti. Öldükten sonra yan yana olabilmeleri için Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmişti. Tilda ve Yaşar Kemal’in Raşit Göğçeli adında bir oğulları bulunuyor. Yaşar Kemal, Tilda’nın ölümünden 1.5 yıl kadar sonra 2002’de Ayşe Semiha Baban ile evlendi.

TÜRKİYE YASTA
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu usta yazarın eşi Ayşe Semiha Baban’ı telefonla arayarak başsağlığı dileğinde bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: “Hikâye ve romanlarının yanı sıra folklor araştırmalarıyla da edebiyatımıza büyük değer katan ve dünyayı bin çiçekli bir kültür bahçesi olarak gören Yaşar Kemal, okuyucularına emanet ettiği eserleriyle aramızda yaşamaya devam edecektir.”
Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Büyük yazar, büyük sanatçı Yaşar Kemal’i kaybetmekten duyduğum hüznü ifade edecek kelime bulmakta güçlük çekiyorum. Anadolu’nun ruhunu Köroğlu, Dadaloğlu, Karacaoğlan çizgisinde coşkuyla yansıtan ve modern edebiyat imkânlarıyla büyük bir romancı ve hikâyeci olarak dile getiren büyük Usta Yaşar Kemal Cumhuriyetimizle aynı yaştaydı. Söz söylemenin zor olduğu zamanlarda evrensel bir aydın duyarlılığıyla hem muhalif tavrını koruması, hem de gerçeği sakınmadan ifade etmesi; yazar ve sanatçı olarak Yaşar Kemal’in ülkesine karşı duyduğu sorumlulukla onu çok özel ve saygın bir konuma taşımıştır. Kürt Kökenli bir aydınımız ve ülke meselelerinde söyleyecek çok sözü olan Yaşar Kemal’i Çözüm Süreci nihai aşamaya gelmeden sonsuzluğa uğurladığımıza üzülürken, birlik beraberlik ve kaderdaşlığımız yolunda kat ettiğimiz mesafenin onu memnun ettiği umuduyla teselli buluyoruz. Yaşar Kemal’e Allah’tan rahmet niyaz ediyor, aile yakınları başta olmak üzere sevenlerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum.”
Süleyman Demirel: “Yeri doldurulmaz bu büyük insan, hep sevgi ve saygıyla anılacaktır.”
Abdullah Gül: “Bir aydın olarak özgür ve bağımsız duruşuyla, insani değerlerin yüceliğinden taviz vermeksizin hep barıştan yana oldu.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Yüreğinin kapladığı yeri tüm dünya biraraya gelsek anlatamayız. Kelimeler, cümleler öksüz artık.”
MHP Lideri Devlet Bahçeli: “Fikriyatı ne olursa olsun, Türk romanının dev ismi Yaşar Kemal’in vefatından büyük bir üzüntü duydum.”
HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder: “Büyük Usta ruhun şad olsun. Hep mazlum halkın yanındaydın.”
Piyanist Fazıl Say: “Efsanelerin yazarı büyük usta; her zaman kalbimizdesin. Nur içinde yat.”
Yazar Buket Uzuner: “Toplumumuzun vicdanıydı. Kuşaklar boyu yazarlara yöndeş oldu. Ustamdı.”
Zülfü Livaneli: “İnsanlık büyük bir evladını kaybetti. Bu ülkenin bölünmemesi için mücadele etti.”
Yazar Sunay Akın: “Türkçemiz bir çınarını daha kaybetti. Yaşar Kemal Türkiye’dir.”
Aydın Doğan: “Yalnız edebiyat dünyası değil Bab-ı Âli de önemli bir efsanesini, büyük bir düşünürünü kaybetti. Yeri doldurulmaz.”

OKURLARINA VASİYETİ

Kasım 2014'te Bilgi Üniversitesi'nin kendisine 'fahri doktora' unvanı vermek için düzenlediği törene sağlık sorunları nedeniyle katılmayan Yaşar Kemal'in gönderdiği mesaj, adeta okurlara bırakılmış bir vasiyetti. Kemal şöyle demişti:

"Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar."

TÜRKİYE BÜYÜK USTA'YA AĞLIYOR

Türkiye’nin en önemli edebiyatçılarından Yaşar Kemal tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 92 yaşındaki ünlü yazar arkasında bir çok roman ve gazete yazısı bıraktı. Kemal’in vefatının ardından sosyal medyada ünlüsü vatandaşı herkes üzüntüsünü dile getirdi. İşte Yaşar Kemal’in ölümünün ardından sosyal medyada paylaşılan mesajlar:

ekin gücük @egucuk: Herkesin kutuphanesinde mutlaka #yasarkemal kitaplari bulunmalidir.. Basimiz sagolsun.. #YaşarKemal

aydan çelik @aydancelik: Kahramanlarımdan biri daha gitti... #yaşarkemal

Hamdi Alkan @HamdiAlkan: #YasarKemal i kaybettik.Çok değerli bir usta,bir efsane aramızdan ayrıldı.Mekanı cennet olsun..Romanları ile yüreğimize akmaya devam edecek.

sorel dagistanli @soreldagistanli: Yaşar Kemal hayatını kaybetti. Bir çınar devrildi ama gölgesi altındakileri hep koruyacak

ahmet şık @sahmetsahmet: Etrafımız Abdi Ağa'lar ile çevriliyken İnce Memed olmaya ve kalmaya devam etmek vasiyet kaldı bize. #YaşarKemal

Sezin Öney @SezinOney: Yazarın kalbi, acıları taşımaktan ağırlaşır ağırlaşır ve bir gün duruverir. #YasarKemal Nadir bilge insanlarımızdan biri gidiverdi.

Sabri UGAN @sabriugan: "O iyi insanlar o güzel atlara binip gittiler" #YaşarKemal

Burak Işık @theburakisik: Bazı insanlar yaşar, fark yaratır ve iz bırakırlar.

Geri Dön