HABER

Yaşar Kemal’in doktoru: Olumluya ya da olumsuza gidiş yok

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, usta yazar Yaşar Kemal'in yoğun bakım ünitesinde tedavisinin devam ettiğini belirtti.

Yaşar Kemal’in doktoru: Olumluya ya da olumsuza gidiş yok

Prof. Dr. Karan, Kemal'in sağlık durumuyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, gerekli tedavilerin sürdürüldüğünü ifade etti. Karan, "Bütün halinde baktığımız zaman, solunum, dolaşım parametrelerine bakıyoruz, burada tüm organların fonksiyonlarını izliyoruz bunların hiçbirinde olumluya bir gidiş yok ama böyle ciddi hastalıklarda bir anda başarılı sonuçlar beklenmesi tabi ki mümkün değil, yavaş yavaş olacaktır. Zaman içinde en ufak bir değişim olduğunda anında sizinle paylaşıyoruz" dedi.

Kemal'in durumunun stabil olduğunu belirten Karan, "Hayatın gerçeği, yoğun bakım ünitesindeki hastalarda genel olarak 24 saatte bir bütünü değerlendirilir. Bu bütün değerlendirme günlük olarak devam eder, o gün için söyleyebiliriz. Umutluyuz, doğru tedavi yapılıyor. Bunun da etkisini işlerin düzgün gitmesiyle görüyoruz. Olumluya gidiş, olumsuza gidiş gibi bir değişiklik olursa anında sizinle paylaşacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Karan, Kemal'in uyutulup uyutulmadığıyla ilgi de, "Yapay solunum desteği sırasında tabi ki kişinin bilincinin kapalı, öyle kapalı olması gerekir" dedi. Karan, spekülasyon haberlere de kulak verilmemesi konunda da uyardı. (ANKA)

Geri Dön