HABER

Yaşar Kemal'in sağlık durumu

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yazar Yaşar Kemal'in sağlık durumuna ilişkin, "Doktorları, ümitli bir bekleyiş içine girmek için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu ifade ettiler" dedi.

Yaşar Kemal'in sağlık durumu

Hamzaçebi, dün akciğer enfeksiyonu ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Kemal'in sağlık durumuna ilişkin bilgi almak üzere hastaneye geldi.

Daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Hamzaçebi, Kemal'i ziyaret etmek üzere hastaneye geldiğini ancak yoğun bakımda olması sebebiyle görüşemediğini anlattı.

Hamzaçebi, Kemal'in tedavisine yaklaşık 24 saattir yoğun bakımda devam edildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Doktorlarından bilgi aldık. Doktorları, yapay solunum ihtiyacı olduğunu ve onun giderildiğini söylediler ancak bunun bir süre daha zaman alacağı anlaşılıyor. Doktorları, ümitli bir bekleyiş içine girmek için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu ifade ettiler. Yapay solunum ihtiyacı gideriliyor ama akciğerinin iyi olduğunu söylediler. Doktorlar, ilerleyen saatlerde veya süreçte daha umutlu konuşma ümidinde olduklarını ifade etti. Tabii ki Yaşar Kemal gibi bir devin, büyük bir ismin hasta olması, hastaneye düşmüş olması, yoğun bakımda olması hepimizi derinden üzmüştür."

Yaşar Kemal'in toplumu toplum yapan özel isimlerin başında olduğunu dile getiren Akif Hamzaçebi, şifa dileklerinde bulundu.

Bir gazetecinin Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban ile görüşüp görüşemediklerini sorması üzerine Hamzaçebi, "Eşini göremedim. Yoğun bakımda görevli profesör ile heyetiyle görüştük. Onlar bu bilgileri verdiler. Kendilerinden herhangi bir umutsuzluk almadım" diye konuştu.

- "İnce Muharrem olarak İnce Memed'e geçmiş olsun için geldik"

Kemal'in ailesini ziyaret etmek üzere hastaneye gelen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de toplumda ustaların kolay yetişmediğini belirterek, "Sanatın, tiyatronun, romanın, edebiyatın, şiirin ustaları, ne yazık ki bizim toplumumuzda yeterince az zaten" dedi. Bir büyük ustayı ziyaret etmek üzere burada bulunduklarını aktaran İnce, Kemal'in sağlık durumuna ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Bölüm başkanından aldığımız bilgilere göre, solunuma destek ihtiyacı doğmuş. Şu anda 24 olduğu belirtiliyor. Şu anda iyi bir şey söylemek için henüz erken olduğunu, kötü şeyleri ise hiç söylemek istemediklerini belirtti değerli hocalarımız. Beklemekten başka, zamanın iyiye dönmesini dilemekten başka elimizden bir şey gelmez. Ben de İnce Muharrem olarak İnce Memed'e geçmiş olsun, Allah şifa versin diye buraya geldik. Çocukluğumu hatırladım bir anda. Radyoyla birlikte gezerdim ki İnce Memed'i piyes, arkası yarın şeklinde sürekli oynatırlardı. Onu o günlerde radyodan dinlediğim ve sonra kitaplarını okuduğum Yaşar Kemal'e Allah'tan şifa diliyorum."

İnce, Kemal'in eşiyle görüşemediğini ancak arayarak geçmiş olsun dileklerini ileteceğini de sözlerine ekledi.

- Celal Doğan: "Türkiye'de, başka ikinci Yaşar Kemal yok"

Eski CHP Milletvekili ve eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan da Kemal'in sağlık durumuna ilişkin bilgi almak ve ailesine geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere hastaneye geldiklerini söyledi. Doğan, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim yapacağımız tek şey Yaşar Kemal'e saygımızı iletmek için geçmiş olsuna geldik. Bir tek Yaşar Kemal var Türkiye'de, başka ikinci Yaşar Kemal yok. Dileğimiz bir an önce şifa bulması ve sağlığına kavuşması. İnanıyorum ki Türkiye halkının tamamının gönlündeki de Yaşar Kemal'in bir an önce sağlığına kavuşmasıdır. Dualarımız onunla birliktedir."

Geri Dön