HABER

Yaşı küçük, yükü büyük

Adana'da ilköğretim 4. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Ömer Özdoğan, okuldan arta kalan zamanında çadırda yaşayan ailesine yakacak olarak yalın ayak kağıt topluyor.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden 3 yıl önce Adana'ya gelerek çadırda yaşamaya başlayan 12 kişilik Özdoğan ailesi hem yokluk ve soğukla mücadele ediyor. Ufacık çadırda barınan 12 kişilik aile, odun ve kömür alamayınca ısınmak için çevreden topladıkları çalış çırpı ve kağıtlardan faydalanıyor. Özdoğan ailesinin 11 yaşındaki ilköğretim 4. sınıfta okuyan oğulları Ömer Özdoğan da okuldan arta kalan zamanında ailesinin ısınma ihtiyacını karşılamak için çöplerden kağıt topluyor. Ömer Özdoğan, okula giderken giydiği tek ayakkabısının eskimemesi için kağıt toplamaya da yalın ayak gidiyor. Mahalle arasındaki bütün çöplerdeki kağıtları tek tek toplayan küçük Ömer, boyundan büyük torbaya koyduğu kağıtları sırtına alırken, bir eline de yine boyundan büyük karton kutuları alarak çadırlarının yolunu tutuyor. Mahallenin hepsini yağmura rağmen yalın ayak dolaşan Özdoğan, hastalanma pahasına 78 yaşındaki babası Hümeyri Özdoğan, 40 yaşındaki annesi Hanse Özdoğan ve küçük kardeşlerinin hasta olmaması için kağıt getirerek onların ısınmasını sağlıyor.

Kendisi küçük ama omuzlarındaki yük bir hayli fazla olan Özdoğan, çöpten kağıt toplarken, "Babam çok yaşlı olduğu için çalışamıyor. İki tane ablam tarlada çalışıp bize para getiriyor. O para da ancak bizim yemeğimize ve okul harçlığımıza yetiyor. Kış geldi, ne odun ne de kömür var. Zaten biz çadırda kalıyoruz. Bu nedenle çok soğuk oluyor. Odun kömür olmadığı için ben de çöpten kağıt toplayarak ailemizin ısınmasını sağlıyorum. Annemin, babamın ve kardeşlerimin gece üşümemesi için çöpten kağıt topluyorum" dedi.

Okuldan sonra kağıt toplamaya çıkan Özdoğan, şöyle devam etti:

"Benim bir tane ayakkabım var. Onu da sabah okula giderken giyiyorum. Okuldan sonra kağıt toplamaya çıkıyorum. Çöpten kağıt toplarken ayakkabım çamur olduğu için başka da ayakkabım olmadığı için yalın ayak kağıt topluyorum. Okul ayakkabımı giyersem çabuk eskiyor. Ayakkabım eskirse okula gidecek ayakkabı bulamam. Ben okuyup büyük adam olmak istiyorum."

Baba Hümeyri Özdoğan ise 11 tane çocuğu olduğunu, birinin askere gittiğini, 10 tanesinin ise yanında çadırda olduğunu belirterek, "Bize 2 tane kızım var, onlar bakıyor. Onların getirdiği para da odun kömür almamıza yetmiyor. O nedenle Ömer'im bizim ısınmamız için kağıt topluyor. Başka çaremiz yok" diye konuştu.

Geri Dön