Yavuz Sultan Selim Cami restore edilecek

Gaziantep'in Araban ilçesine bağlı Köklüce köyünde Yavuz Sultan Selim döneminde yaptırılan ancak bakımsızlıktan çökme tehlikesi yaşayan tarihi cami ve minaresi restore edilecek.

Yavuz Sultan Selim Cami restore edilecek

Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan tarihi Yavuz Sultan Selim Camii'nin bakımsızlıktan dolayı çökme tehlikesi yaşaması üzerine Köklüce Köyü Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Ekelik durumu AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'a iletti. Ekelik'in talebi üzerine konuyla ilgilenen Milletvekili Erdoğan, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven ile Yavuz Sultan Selim Camii'ne gelerek incelemelerde bulundu

Geçmiş yıllarda tadilat yapılarak caminin üzerine bir kat daha yapıldığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, "Caminin birinci katı olan orijinal bölümünde doğal yapılar zarar görmemiş, hala özelliğini koruyor. Minarenin taşlarında da geçmiş zaman içerisinde çürümeler meydana gelmiş. Tarihi camiyi ve minaresini restore çalışmasını başlatacağız." dedi.

Milletvekili Mehmet Erdoğan ise köylülere caminin restore edileceği sözünü vererek, "Caminin minaresinin bir kısım taşlarında uzun yıllar boyunca yağışlar, şiddetli rüzgar ve donların etkisiyle çürümeler oluşmuş. Tarihi mirasımız olan cami ile minaremizin çökmesine seyirci kalamayız. En kısa zamanda restorasyon çalışması başlatılacak." diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
çok geç kalınmış bir karar,bu zamana kadar bu tarihi camiyi onarmamaları çok ilginç geç kalınmadan çalışmalara başlanması lazım,manevi direklerimizdir tarihimiz daha neyimiz var biz ne bırakacaz geleceğe merak ediyorum.kolaylıklar diliyorum....
BUNU HABER YAPMAYA GEREK YOKKİ RESTORE EDİLCEK.BURDA BU YAYINI YAPMAYLA KIŞKIRTICILIK YAPILMAKTADIR.
Diğer Haberler