HABER

Yayın balığının nesli tükenmek üzere

KAHRAMANMARAŞ (İHA) - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Alp, tatlı su balıkları içerisinde en lezzetlisi olan yayın balığının neslinin, av yasağı zamanının yanlışlığı nedeniyle tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Alp, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş bölgesindeki av yasağının 15 Mart-15 Haziran döneminde sazangillere göre ayarlandığını ve bu yasak zamanının yayın balığına uymadığını ifade etti. Av yasağının bittiği 15 Haziran'da, yayın balığının yumurta bırakmaya başladığını vurgulayan Alp, "Eğer siz üreme döneminde avcılığa izin verirseniz, bu canlıların neslinin sona ermesine yardımcı olmuş olursunuz. Bu yanlışlığı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na defalarca bildirdik" dedi.

Doç. Dr. Ahmet Alp, tatlı sularda yaşayan balıkların en büyüğü olan ve 200 kilograma kadar ulaşabilen yayın balığının büyümeden avlanmasının hem ekonomik açıdan hem de balığın neslinin devam etmesi açısından olumsuz bir durum oluşturduğuna dikkat çekti. Av yasağıyla ilgili ciddi çalışmaların yapılması gerektiğini kaydeden Alp, "Av yasağının bittiği dönemde belli bir süre oltayla avcılığa müsaade edilebilir. Öte yandan diğer balıkların üreme zamanlarının tam olarak tespit edilmesi ve yasakların ona göre ayarlanması gerekir. Böylece tatlı sularda yaşayan balıkların daha sağlıklı çoğalması da sağlanmış olur" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön