HABER

Yaz mevsiminde bebeklerin beslenmesi

Yaz aylarındaki sıcakların yetişkinleri olduğu gibi bebekleri de olumsuz etkilediği, bu nedenle bebeklerin bakım ve beslenmeleri için yaz aylarında daha dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Yaz mevsiminde bebeklerin beslenmesi

Yaz ayları özellikle gastroenterit vakalarının çok fazla olduğu dönemler olarak dikkat çekiyor. Sıcaklıkların aşırı arttığı şu günlerde, sıvı kaybı çok fazla olduğu için bebeklerin sıvı alımının desteklenmesi; enerji, protein, vitamin, mineral ve posa gereksinmelerinin de düzenli karşılanması gerekiyor. Bebeklerin bu aylarda 4-5 porsiyon tahıl ile sebze-meyve, 3 porsiyon süt ve süt ürünleri, 2 porsiyon et, tavuk, balık grubu ürünleri almaları sağlıkları için yararlı. Yaz aylarında bebek için hazırlanan besinlere daha fazla dikkat edilmesi, besinlerin buzdolabında saklanması, beklemiş-artık besinlerin kesinlikle kullanılmaması şart koşuluyor.

DOĞRU MUHAFAZA EDİLMELİ

Et ve süt grubu ürünlerin bozulma riski daha fazla olduğu için bu konuda dikkatli olunması tavsiye ediliyor. Dışarıda açık olarak satılan besinler hijyenik bir şekilde hazırlanmadıkları ve doğru muhafaza edilmedikleri takdirde bebek için tehlike doğuruyor. Yaz aylarında bu nedenle bebek için kapalı olarak satılan hazır kaşık ve kavanoz mamaları tercih edilmeli.

MUSLUK SULARINI MUTLAKA KAYNATIN

Bebeğin içeceği su da çok önemli. Bebek için kapalı su kullanmalı veya musluk suları mutlaka kaynatılmalı. Ayrıca bebeğin çiğ olarak tükettiği sebze ve meyvelerin iyi kalitede bir suyla yıkanması gerekiyor. Kullanılan biberon, suluk, tabak ve benzeri malzemelerin uygun olanlarının da kaynatılması, diğerlerinin ise beslenme sonrası hemen temizlemesi ve iyice yıkanması öneriliyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler