Yaz saati uygulaması 30 Mart'ta başlıyor

Yaz saati uygulaması 30 Mart'ta başlıyor

Ankara (AA)- Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan yaz saati (ileri saat) uygulaması ay sonunda başlıyor.

Buna göre 30 Mart pazar günü saat 03.00'de, saatler bir saat ileriye alınacak. Uygulamanın ne kadar süreceğine ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının taslağını gönderdiği ve halen imza aşamasında olan kararname çerçevesinde Bakanlar Kurulu karar verecek. Geçen yıl yaz saati uygulaması, yine Mart ayının son pazarı başlarken, 28 Ekim 2007 tarihinde 04.00'de saatlerin bir saat geri alınmasıyla sona ermişti.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor. 697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, "Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir" hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

-500-600 MİLYON KWH TASARRUF SAĞLANIYOR-

Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati, bir başka deyişle ileri saat uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor.Uygulamayla her yıl, "orta ölçekli" bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulaması, işe erken başlamak ve çıkmak aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından birçok faydalar sağlıyor. TEİAŞ'nin hesaplarına göre yaz saati uygulaması ile yıllık 500-600 milyon kilovatsaat (kWh)
tasarruf sağlanıyor.