Yazarların gözünde operasyonun sonlandırılma nedenleri!

Genelkurmay Başkanlığı, dün basında kuruluşlarınca duyurulan Irak'taki kara harekatının sona erdiği haberlerinin ardından beklenen açıklamayı yaptı ve "Birlikler yurt içindeki üs bölgelerine döndü" dedi.

Operasyondan dönen askerlerimiz

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir hafta önce Kuzey Irak'a başlattığı kara harekatının sona ermesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle ABD Başkanı George Bush'un "operasyonu en kısa sürede bitirin" mesajının üzerinden 24 saat geçmeden kara harekatının sona erdirilmesi "Türkiye'nin baskılara boyun eğdiği" iddialarını da gündeme taşıdı.

Gazetelerin önde gelen köşe yazarları, Türkiye'nin operasyonu neden sonlandırdığını bugünkü gazetelerinde işte şu satırlarla özetledi:

Büyük ulus olmak - Oktay EKŞİ (HÜRRİYET)

O kahramanlarla ne kadar övünsek azdır. Yapılması mümkün görünmeyen görevleri topu topu 8 gün içinde başardılar. PKK isimli cinayet şebekesi mensubu 240 şeriri etkisiz hale getirdiler. Bunu 24 yiğidi şehit vererek ama bir tek sivilin kılına dokunmadan yaptılar.

Operasyondan dönen askerlerimiz
Ve kendilerine verilen emir gereği yurda döndüler.Buraya kadar olanı için söyleyebileceğimiz çok açık:

Sizinle gurur duyuyoruz. Sizi yetiştiren herkese, ailenize, öğretmenlerinize, komutanlarınıza ne kadar şükran sunsak azdır. Sizi ayakta alkışlıyoruz.

Ama bu noktadan sonrası için söylenecek başka şeyler var:PKK yuvalarına dönük operasyon başladığı zaman böbürlene böbürlene, "Talimatı biz verdik. Asker de onun gereğini yerine getiriyor" diyordunuz değil mi?

Kimse zaten bunun aksini iddia etmiyordu. Çünkü demokratik bir hukuk devletinde başkası zaten söz konusu olamazdı.

Kimdi o ABD'ye 'rest' çeken?.. - Bekir COŞKUN (HÜRRİYET)

HABERLER şöyleydi:

Operasyondan dönen askerlerimiz
"Başbakan, ABD'ye rest çekti..."

Oooooo...Çeker çeker.

Medyaya dağıtılan "Ulusa Sesleniş" metninde rest olarak "İşimiz bitince çıkarız" diyordu Başbakan. ABD "çıkın" deyince acele yeni kayıt yapıldı ve Başbakan bu sefer "İşimiz bitti" dedi.

Herhalde izlediniz.Nasıl buldunuz "rest"i?..

Ve uzmanlar "işimizin haftalar-aylar sonra biteceğini" hesaplarken, Kuzey Irak'tan çekilme kararı geldi, dün çekildik.

Herkesin merak ettiği soru - Ertuğrul ÖZKÖK (HÜRRİYET)

DÜN Hürriyet'e gelen telefonlara, internete gelen yorumlara baktığımda ortaya çıkan tablo şu: Halkın küçümsenmeyecek bir bölümü, askerin çekilmesini "Amerika'nın bastırmasına" bağlıyor.Böyle düşünmekte haksız da değiller.

Operasyondan dönen askerlerimiz

Son 48 saatte Ankara'da yaşananlar, söylenen sözler alt alta yazıldığında, ortaya neredeyse yeni bir "Johnson mektubu" olayı çıkıyor.

Önce Amerikan Savunma Bakanı çıkış yapıyor."Operasyon aylar değil, haftalar sürmemeli" diyor.O yetmiyor, Başkan Bush çıkıp benzer şeyler söylüyor.

Buna karşılık, Başbakan'ın dışişleri danışmanı BBC'de meydan okuyor:"Ne zaman çıkacağımızı biz tayin ederiz" diyor.

O yetmiyor, Genelkurmay Başkanı konuşuyor:"Kısa süre izafi bir kavram. Bir hafta da olur, bir yıl da" diyor.Başbakan da bu konuya katılıyor.

Ankara'da diplomatik bir meydan savaşı kopuyor.

Ve bu fırtınaların estiği günün gecesi, Kuzey Irak'taki Türk askeri geri çekiliyor.

Güneş tutulması! - Yılmaz ÖZDİL (HÜRRİYET)

Bush "çık" dedi. Çıktık.Tatilde olsan, oteldeki odanı bu kadar çabuk boşaltamazsın, oteldeki odanı...

Operasyondan dönen askerlerimiz
Apar topar!

Böyle bu işler çünkü.

Gel deyince, gidiyorsan...

Vur deyince, vuruyorsan...

Gir deyince, giriyorsan...

Çık deyince, çıkacaksın.

Harekât sona erdi - Nazlı ILICAK (SABAH)

Kara harekâtının birdenbire durdurulması, hepimizde büyük hayret uyandırdı. Çünkü bir gün önce, Başbakan Erdoğan, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e, "Hedefe ulaşınca askerin döneceğini" söylüyor, Genelkurmay Başkanı Org.Yaşar Büyükanıt ise, alaylı bir karşılık veriyordu: "Kısa süre, izafi bir kavram. Bazen bir gün, bazen bir senedir. ABD de, Afganistan'da kaç senedir terörle mücadele ediyor."

Operasyondan dönen askerlerimiz
Ayranı kabarmaya mütemayil milletimizde, tam "Amerika'ya ağzının payını verdik" gibi bir kanaat oluşmuştu ki, Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama geldi: "Kara harekâtı sona erdi."

Siyasetçilerimiz ve askerlerimiz "daha işimiz tamamlanmadı" havasını basar ve herkese " posta koyarken", Gates'in ülkemizden ayrılmasından, ABD Başkanı Bush'un da açıklamalarından hemen sonra operasyonun sonlandırılması, doğrusu hiç şık olmadı. Bari bekleyin bir hafta geçsin, ABD yetkililerinden gelen açıklamalarla araya mesafe girsin, "işimiz bitti " diye çıkarsınız Kuzey Irak topraklarından.

Yeni dönemin ilk günü - Erdal ŞAFAK (SABAH)

Her şey "Normal" seyrini izleseydi, Başbakan Erdoğan dün gece ulusa şöyle seslenecekti:

"Millet olarak kalplerimiz Mehmetçiğimizle birlikte atıyor. Bu milletin kahraman evlatları, ağır kış şartlarında, zor bir coğrafyada birlik ve bütünlüğümüz için adeta şehadete koşuyor. Aziz milletim adına onları selamlıyorum. Her birini o pak alınlarından tek tek öpüyorum."

Operasyondan dönen askerlerimiz
Sonra şöyle devam edecekti: "Genelkurmay Başkanlığımızın değerlendirmelerine göre, bugüne kadarki safhada önemli başarılar sağlanmış, hedefler büyük ölçüde temizlenmiştir. Harekât kararlılıkla devam etmektedir."

Ancak "Anormal" bir şeyler oldu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin "K. Irak'taki bütün Türk askerleri saat 04.00 itibariyle çekilmeye başladı" açıklaması Çukurca'ya ilk birliklerin ulaşmasıyla doğrulanınca, "Ulusa Sesleniş"in medyaya dağıtılan metni kaynağından, yani Başbakanlık tarafından iptal edildi.

Niye gittik, niye döndük? - Meliha OKUR (SABAH)

Acelemiz ne? Daha bir hafta oldu, "No men's land!" yani, "Kimseye ait olmayan" bu topraklardan sırtında 38 kilo yük taşıyan asker niye çekildi? Öyle ya, savaş kimin? Bu savaş neyin savaşı? Kim, barış istemez ki? Kandil Dağı'nın çevresi, "Hâlâ kimseye ait olmayan toprak" olarak mı kalacak?

Operasyondan dönen askerlerimiz
Kafam karışıyor!..

Peş peşe sıralanan bu sorulara bir anda yanıt veremiyorum. Ekonominin politikayı belirlediğini biliyorum.

Net olan şu, bu savaş çok büyük bir ekonomik güç savaşı! Hepimiz bu savaşın adını doğru koymalıyız. Her şey Irak petrol ve doğalgazı için yapılıyor. Büyük patron ABD, Irak petrol ve doğalgazı için güvenli ortam istiyor. Türkiye, Irak petrol ve doğalgazını kurulacak yeni boru hatlarıyla güvenli bir şekilde Ceyhan'dan dünyaya ulaştırmaya çalışıyor. Petrol pastasından pay alabilmek için 40 takla atıyor. Siyasi, ekonomik ve askeri gücü bir arada tutuyor.

Strateji bu.

Sizce ne oldu? - Mehmet ALTAN (STAR)

Son paragraftan başlamayı öneriyorum: Neyin son paragrafı? Dünkü ‘ABD'li bakan neden geldi?' başlıklı yazımın son paragrafı.

Operasyondan dönen askerlerimiz
Nasıldı? Hatırlatayım:

Dünkü gelişmeler... 5 Kasım Zirvesi ve sonrasındakilerle çelişir durumda.

Ortaya çıkan tablo ne kadar gerçek, ne kadar siyasal manevra, ne kadar propaganda pek anlaşılmıyor.

Anlaşılamadığı için de öngörülü bir yorum anlamlı değil. ABD'nin yeşil ışığıyla girdiğimiz Kuzey Irak'ta harekat sürerken, muhakkak ki hayat bunun ne olduğunu çok çabuk gösterir.

Beklemek yetecek...

Belli ki gerçeği görmek için çok da uzun beklemek zorunda kalmayacağız.'

ABD'yi iyi anlamak - M.Ali KIŞLALI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK yuvalarını temizleme konusu ile ilgili ABD tutumunu anlamak için dikkate alınacak hususlar şunlar:

Operasyondan dönen askerlerimiz
1- Başkan Bush'un sözleri.
2- Savunma Bakanı'nın açıklamaları.
3- Washington'da sözcülerin açıklamaları.

4- Türkiye'ye gelen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve bir üyesinin döndükten sonra yaptıkları değerlendirmeler...

Bu dört gruptan ilk üçünün sözleri medyada geniş şekilde yer aldı. 'ABD, Irak'tan TSK'nın en kısa zamanda çekilmesini istiyor' şeklinde özetlendi. Bu özet doğruydu. Çünkü bu gruptaki demeç sahipleri sorunu kullandıkları sınırlı sözcükler dışında irdelemiyorlardı. Ama iki senatör, kısa da olsa, bir TV yayınında kendilerine yöneltilen sorulara çok dikkat çekici yanıtlar verdiler.

Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel, Türkiye'nin ABD'ye operasyon öncesi çok önemli bir vaatte bulunduğunu söyledi. Ama vaadin ayrıntılarına girmedi. Ancak yıllardan beri topraklarına yapılan PKK sızmalarını ortadan kaldırıcı operasyona kararlı olduklarının saptandığını belirtti. Türk hükümetinin siyasi olarak daha fazla bekleyemeyecek durumuna işaret edip, "Bunu biz de, Irak hükümeti de, Kürt liderler de biliyordu" dedi.

27 şehidi açıklayın o zaman - Can ATAKLI (VATAN)

Bir anda ilginç gelişmeler olmaya başladı. Önce Amerikan Savunma Bakanı Türkiye'ye geldi. Yaptığı açıklamada "Türk askerinin en kısa zamanda geri çekilmesini istiyoruz" dedi. Savunma Bakanı Gates'in "diplomatik bir kibarlıkla" söylediği sözlerin çok daha kaba biçimde telaffuzu ise Amerika'dan bizzat Başkan Bush'tan geldi. Bush "Türk askeri hemen çekilsin" dedi. Ve Türk askeri çekildi. İyi de ne değişti, ne oldu? Türk askeri Kuzey Irak'a terör örgütünü bitirmek amacıyla girdi. Dünyanın da kabul ettiği biçimde Türk askeri sadece PKK hedeflerine odaklanmıştı. Şu ana kadar ne bir sivil hedef vuruldu ne de PKK'lı olmayan herhangi birinin burnu kanadı.

Operasyondan dönen askerlerimiz