Yazıcıoğlu'dan Danıştay kararına değerlendirme

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Danıştay'ın din dersleriyle ilgili verdiği kararın içeriğe yönelik olduğuna işaret ederek, "Zorunlu bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersiyle isteğe bağlı bir din dersi olabilir" dedi.

Danıştay 8. Dairesi, iki velinin, çocuklarının, zorunlu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması talebiyle açtığı davaları karara bağlamış ve bu içerikteki zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin hukuka aykırı olduğu yönünde karar vermişti. AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde Danıştay'ın kararını değerlendiren Diyanet'ten Sorumlu Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, kararın, din derslerinin içeriğiyle ilgili olduğunu söyledi. Bu kararın, AİHM'den daha önce çıkan karara benzediğini
kaydeden Yazıcıoğlu, "Gereken yapılır. Bakılır, bir düzenleme yapılabilir" diye konuştu. Konunun kendi alanına girmediğini, daha çok Milli Eğitim Bakanlığı'nı ilgilendirdiğini ifade eden Yazıcıoğlu, yeni Anayasa hazırlıklarında bu konuda yapılan çalışmalara işaret etti. Yazıcıoğlu şöyle konuştu:

"Zorunlu bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile isteğe bağlı bir din dersi olabilir. 1982 Anayasası'nın da öngördüğü buydu. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'ni zorunlu yapıyor, onun dışında Anayasa, isteyene din eğitimi hakkı veriyor. Tekrar üzerinde çalışılabilir."

Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise Milli Eğitim Bakanı'nın, o davadan sonra din derslerinin içeriğinin değiştiğine dair bir beyanı olduğunu hatırlattı. Aydın, "Orada dersin kendisine değil itiraz içeriğinedir. O zaman davanın açıldığı günden bugüne içerikte bir değişiklik yapılmamışsa o zaman içeriğin o karar ışığında yeniden ele alınması gerekir" şeklinde konuştu.