HABER

YDS sonuçları saat kaçta açıklanacak? YDS sonuçlarına erişim sağlanabiliyor mu?

YDS sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona eriyor. ÖSYM tarafından beyan edilecek YDS sonuçları saat kaçta açıklanacak? YDS sonuçları ÖSYM sonuç açıklama sayfasından görüntülenecek. Peki YDS saat kaçta açıklanacak?

YDS sonuçları saat kaçta açıklanacak? YDS sonuçlarına erişim sağlanabiliyor mu?

YDS sonuçları saat kaçta açıklanacak merakla bekleniyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Sonbahar Dönemi (YDS) geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. YDS sınav sonuçları merak ediliyordu. Peki 2017 YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? YDS sonuçları saat kaçta açıklanacak?

YDS SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

YDS sınavı için 26 Temmuz-3 Ağustos 2017 tarihleri arasında başvurular alınmıştı. YDS sınavı dün yapıldı. 2017 YDS sonbahar dönemi dün saat 10.00'da gerçekleşti ve şimdi YDS sonuçları ne zaman açıklanacak merak ediliyor. ÖSYM'nin belirlediği takvime göre 2017 YDS sonuçları 5 Ekim 2017 tarihinde yani bugün açıklanacak. ÖSYM YDS sonuçları açıklanması için henüz bir saat vermiş değil.

İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça sınavlarından oluşan YDS sonbahar dönemi sınavı sonuçları ise ÖSYM'nin resmi sitesinden ilan edilecek.

YDS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

YDS sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar, ÖSYM web sitesi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreyleriyle giriş yapıp sonuçları öğrenebilecekler. Buradan açıklanacak sonuçlar dışında herhangi bir sonuç belgesi gönderimi gerçekleşmeyecek.

YDS SINAVI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavlarda sınav kitapçığının cevap alanları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır. Test hazırlanmayan dillerde çeviriler ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

YDS SEVİYELERİ

YDS sonucunda adayların alacakları puanlara göre seviyeler belirlenir. Belirlenen seviyeler yabancı dil tazminatlarının ne kadar olacağını gösterir. YDS, 100 tam puan üzerinden hesaplanır. Sınavda sadece adaylar tarafından verilen doğru cevaplar dikkate alınır. Sınav sonucunda yargı mercileri ya da ÖSYM Başkanlığı tarafından iptal edilmesine karar verilen sorular değerlendirme dışında tutulur ve geçerli soruların puan değerleri yeniden saptanarak hesaplama işlemi yapılır. Test hazırlanmayan diller için çeviriler, ÖSYM tarafından kurulan jüriler tarafından değerlendirilir. Sınavdan adayların alacakları puanlar ve bu puanlara karşılık gelen seviyeler şu şekildedir;

50 - 59 puan aralığı E seviyesi,

60 - 69 puan aralığı D seviyesi,

70 - 79 puan aralığı C seviyesi,

80 - 89 puan aralığı B seviyesi,

90 - 100 puan aralığı A seviyesidir.

YDS YABANCI DİL TAZMİNATI

YDS sonucunda alınan puanlara göre seviyeler belirlendikten sonra, seviyelere göre de yabancı dil tazminatı için katsayılar belirlenir. Seviyeler ve bunlara ait katsayılar şu şekildedir;

Katsayı

- C grubu katsayısı 300

- B grubu katsayısı 600

- A grubu (90- 95 puan aralığı) katsayısı 900

- A grubu (96- 100 puan aralığı katsayısı 1200

YABANCI DİL TAZMİNATI KİMLERE ÖDENİR?

Yabancı dil tazminatı ödemesi yapılanlar;

- Hakimler, savcılar

- Mülki idare amirleri

- Daire Başkanı ve daha üst görevlerde bulunanlar

- Dışişleri Bakanlığı meslek memurları

- Üniversitede öğretim elemanı olanlar

- Öğretmenler

- Tercüman ve mütercimler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön