HABER

Yemen krizine çözüm arayışları

- Katarlı iletişim uzmanı Azbe: - "Suudi Arabistan ile B.A.E'nin karşı devrimleri desteklemekten vazgeçmeleri ve İslami düşüncedeki siyasi oluşumlara açılım yapmaları bölgedeki tek çözüm yoludur"

DOHA (AA) - Katarlı iletişim uzmanı Abdullah Azbe, Suudi Arabistan'ın bölgedeki sorunları çözmede etkin güce sahip olduğunu söyledi.

Katar merkezli Al Jazeera kanalına konuşan Azbe, "Yemen'den Mısır'a kadar olan bölgede uzlaşıyı gerçekleştirebilme gücüne sahip tek ülke Suudi Arabistan'dır." dedi.

Geçen çarşamba günü Riyad'da Suudi Arabistan Veliahdı Muhammed bin Selman'ın Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ve Yemen Islah Partisi liderleriyle bir araya gelmesini olumlu bir gelişme olarak gören Azbe, böyle bir çalışmanın bölgenin çıkarına olacağını vurguladı.

Yemen Islah Partisi ile diyalog kurma konusunda Katar'ın 2015 yılındaki çağrısını hatırlatan Azbe, "Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin (B.A.E) karşı devrimleri desteklemekten vazgeçmeleri ve İslami düşüncedeki siyasi oluşumlara açılım yapmaları bölgedeki tek çözüm yoludur." ifadesini kullandı.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah, geçen eylül ayında diyalog için Yemenli tarafları ülkesinde ağırlamaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Azbe, uzlaşı çalışmalarına Mısır'daki İhvan Hareketi için de yapılmasının gerekli olduğunu belirterek, Suudi Arabistan'ın Mısır'da ulusal uzlaşıyı oluşturmaya gücünün yettiğini söyledi.

Azbe, Suudi Arabistan'a "Yeri ve ağırlığına layık olmayan dar çerçeveli bir mantık anlayışını aşması gerektiği" çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Veliahdı Muhammed bin Selman ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan başkent Riyad'da bir araya gelerek, Yemen'deki son gelişmeleri ve Husilerle mücadele konularını görüşmüştü. İki ülke veliahdı, ardından İhvan hareketine yakınlığı ile bilinen Yemen Islah Partisi yetkilileriyle toplantı yapmıştı.

Suudi Arabistan, 3 Temmuz 2013'te Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevinden uzaklaştırılmasını ve ordunun yönetime el koymasını memnuniyetle karşılamıştı. Darbenin istikrarı için finansal desteğini sürdüren Suudi Arabistan yönetimi İslami kimlikteki parti ve oluşumların karşısında olmayı tercih etmişti.

Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in, 4 Aralık'ta başkent Sana'da öldürülmesiyle başlayan yeni süreçte Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri Yemen'de daha etkin gruplarla irtibata geçme yollarını aradığı kaydedildi.

(AA)

Geri Dön