HABER

Yemen'de protestolar büyüyor

Polis, 32 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in istifasını talebiyle Sana Üniversitesi'nden, kent merkezine yürüyen göstericilere müdahale etti.

Yemen'in başkenti Sana'da hükümetin istifasını isteyen göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Polis, 32 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in istifasını talebiyle Sana Üniversitesi'nden, kent merkezine yürüyen göstericilere müdahale etti. Çatışmalar sırasında BBC muhabiri ve kameramanı da yaralandı. Güneydeki sanayi kenti Taiz'de ise polis, hükümet karşıtı göstericilerle, Salih yanlılarını ayırmak için havaya ateş açtı. Gece boyunca eylem yapan protestocularla, hükümet yanlıları arasındaki çatışmalarda 12 kişinin yaralandığı bildirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, polisin göstericilere acımasızca davrandığını ve şok tabancası kullandığını belirtti.

Salih Washington ziyaretini erteledi Gösteriler nedeniyle Devlet Başkanı Salih, bu ay sonunda Washington'a yapmayı planladığı ziyareti erteledi. Ali Abdulah Salih, bu ayın başlarında, 2013'te görevini bırakma sözü vermişti. Ancak protestocular, Salih'in hemen istifa etmesini istiyor. Geniş kapsamlı reformlar yapması için ABD'nin de baskısı altında olan Ali Abdullah Salih, muhalefetle masaya oturmaya hazırlanıyor. Tunus'ta Zeynel Abidin bin Ali ve ardından Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrilmesini sağlayan protestolar, Yemen ve Cezayir'deki hükümet karşıtlarını da cesaretlendirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön