Yeni 5 dolar tedavüle giriyor

WASHINGTON (İHA) - ABD Merkez Bankası tarafından ilk yeni 5 dolarlık banknot piyasaya sürüldü. Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta ABD Eski Başkanlarından Abraham Lincoln'ün portresi bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD Merkez Bankası Kurulu'nun Merkez Bankası Operasyonları ve Ödeme Sistemleri Birimi Müdür Yardımcısı Michael Lambert, "Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotun gelişmiş güvenlik özellikleri, kalpazanların önüne geçmemize ve zor kazanılan paramızı korumamıza yardımcı oluyor" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gerçek olup olmadığını anlamak için yeni 5 dolarlık banknotu kontrol etmek yalnızca birkaç saniye sürüyor. Güvenlik özelliklerini nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsanız, gerçek olduğundan kolayca emin olabilirsiniz."

Amerika Birleşik Devletler haznedarı Anna Escobedo Cabral ise yeni 5 dolarlık banknot ve 10, 20 ve 50 dolarlık banknotlar dahil olmak üzere diğer tüm yeniden tasarlanan paralarla ilgili eğitim malzemelerini sipariş etmek veya yüklemek için şirketleri ve bireyleri www.moneyfactory.gov/newmoney adresine girmeye davet ederek "Her yeni banknotu piyasaya sürdüğümüzde, şirketlerin ve bireylerin güvenlik özelliklerini kullanmayı öğrenerek ve banknotun gerçek olduğunu doğrulayarak kendilerini güçlendirmeleri için gereken bilgileri de sunuyoruz." dedi.

ABD Hazinesi Klişe ve Baskı Dairesi Müdür Yardımcısı Pamela Gadriner da "5 dolarlık banknot otomatlarda, kendi kendine servis ve transit para çekme makinelerinde yoğun olarak kullanıldığından, makinelerinin 5 dolarlık banknotu kabul etmesine imkan verecek gerekli ayarlamaları yaparken gerekli süreye sahip olabilmeleri için 2006 yılında bunların ve diğer nakit kullanan makinelerin üreticileriyle birlikte çalışmaya başladık" şeklinde konuştu.

ABD Merkez Bankası tarafından, müşteri bankalarına dağıtılmaya başlanacak 5 dolarlık banknot, daha sonra şirketlere ve tüketicilere ulaşacak. İlk olarak ABD'de tedavüle girecek yeni 5 dolarlık banknot tasarımları daha sonra uluslararası bankalar ABD Merkez Bankası'na sipariş verdikçe kademeli olarak diğer ülkelerde de yaygınlaşacak. Öte yandan eski banknotların yenileriyle değiştirilmesi ise gerekmiyor. Hem yeni hem de eski 5 dolarlık banknotlar değerini korumaya devam edecek.
Yeni 5 dolarlık banknot, nakit işlem yapanlar ve tüketiciler tarafından kolayca kullanılabilecek son teknoloji ürünü güvenlik özellikleri içeriyor. Bu özellikler ise şunlar:
Filigranlar: Yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta artık iki filigran var. Eski 5 dolarlık banknotlardaki Başkan Lincoln portresi filigranının yerini, yeni banknotun sağında bulunan boş alanda büyük bir "5" rakamı filigranı alıyor. Yeni beş dolarlık banknota, portrenin soluna yerleştirilen ikinci bir filigran (üç adet daha küçük "5"lerden oluşan bir sütun) eklendi.

Güvenlik Şeridi: Banknota gömülü dikey güvenlik şeridi, yeniden tasarlanan 5 dolarlık banknotta artık portrenin sağında yer alıyor. Banknotun her iki yüzünde de şerit boyunca "USA" harflerinin ardından "5" rakamı görülebilir. Şerit, morötesi ışığa tutulduğunda mavi renkte parlıyor.

Daha önce yeniden tasarlanan 10, 20 ve 50 dolarlık banknotlarda olduğu gibi, yeni 5 dolarlık banknotun da arka planında Amerikan özgürlük sembolü yer alıyor. Kartal ve kalkandan oluşan ABD Devlet Mührü, banknotun ön yüzünde mor renkte basılı. Diğer tasarım özellikleri şunları kapsıyor:

Görme bozukluğu olanların banknotu ayırt etmelerine yardımcı olan, banknotun arka yüzünde sağ alt köşede bulunan büyük ve okunaklı "5" rakamı, yeni 5 dolarlık banknot tasarımında büyütüldü ve yüksek kontrastlı mor mürekkeple basıldı.

Ön yüzde Başkan Lincoln portresinin ve arka yüzde Lincoln Anıtı vinyeti çevresindeki oval kenarlıklar kaldırıldı. Her iki klişe de geliştirildi.
Banknotun ön yüzündeki portrenin soluna ve arka yüzdeki Lincoln Anıtı vinyetinin sağına sarı renkte küçük "05"ler basıldı.

Yeni 5 dolarlık banknotun en belirgin tasarım farkı, banknotun ortasına eklenen ve kenarlardaki griyle birleşen açık mor rengi. Renk taklit edilebildiği için, tüketiciler ve nakit işlem yapanların, kağıt banknotun gerçek olup olmadığını kontrol ederken renk yerine ana güvenlik özelliklerinden (yeni 5 dolarlık banknotta filigranlar ve şerit) yararlanmaları gerekiyor.