HABER

"Yeni Anayasa sürecinin destekçisi olacağız"

Eşitlik ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Ziya Halis'ten Yeni Yapılacak Anayasa'ya tam destek geldi.

Halis, Anayasa değişikliği referandumunda “evet” oylarının yüzde 58 gibi AKP’nin oyunun çok üzerinde bir oranda çıkmış olmasının, toplumdaki değişim ve demokrasi talebini gösterdiğini belirterek yeni Anayasa sürecinin en kararlı destekçisi olacaklarını bildirdi.

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Genel Başkanı Ziya Halis, Anayasa değişikliği referandumunda “evet” oylarının yüzde 58 gibi AKP’nin oyunun çok üzerinde bir oranda çıkmış olmasının, toplumdaki değişim ve demokrasi talebini gösterdiğini belirterek yeni Anayasa sürecinin en kararlı destekçisi olacaklarını bildirdi.

Halis, düzenlediği basın toplantısında Anayasa değişikliği referandumundan çıkan sonucu değerlendirdi. Anayasa değişikliği referandumundan çıkan evet ile vesayetçi rejime bir darbe vurulduğunu ancak 1982 Anayasası’nın militarist ve otoriter ruhunun henüz tam olarak değişmediğini ifade eden Halis, çıkan sonucun, Türkiye toplumunun değişim ve demokratikleşme isteğinin, sivil, demokratik ve özgürlükçü yeni bir Anayasa talebinin bir göstergesi olarak okunması gerektiğini belirtti. Halis, sadece anayasal değil, yasal değişiklikleri de içeren köklü bir demokratikleşmeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

“AKP KORKU SİYASETİNİ BESLEDİ”

Anayasa değişikliklerinin hazırlanması ve sonrasında iktidar partisi ile muhalefet partilerinin uzlaşmacı ve demokrat tavırlar ortaya koyamadıklarını, aksine çatışmacı bir anlayış üzerinden siyaset yapmaya devam ettiklerini söyleyen Halis, muhalefet partilerinin korku siyaseti yarattığını, AKP’nin ise Kürtleri ve Alevileri rencide eden açıklamalarda bulunarak onların güncel taleplerini dikkate almadığını kaydetti. AKP’nin söz ve eylemleriyle muhalefet partilerinin korku siyasetini beslediğini de ifade eden Halis, Doğu ve Güneydoğu’da ortaya çıkan sonucun, Kürt toplumunun yeni bir anayasa talebi ve muhatap alınma isteği olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Halis, EDP’nin referandum sürecinde “AKP zihniyetine hayır, referandumda evet” sloganıyla Anayasa’da değişikliklerini desteklediğini, “Bugün evet, yarın yeni Anayasa” hedefli çalıştıklarını vurgulayarak “Evet’in yüzde 58 gibi iktidar partisinin oyunun çok üzerinde bir oranda çıkmış olması, toplumdaki değişim ve demokrasi talebinin iktidar partisinin etki alanını çok aşan bir talep olduğunu göstermiştir. ‘AKP zihniyetine hayır, referandumda evet’ demenin de ne denli isabetli bir politik tercih olduğu anlaşılmıştır. Bugün, Türkiye toplumu değişim ve demokrasi isteğini yanıtlayacak bir siyasi arayış içindedir. EDP aynı zamanda bu arayışın da partisidir” diye konuştu.

"DEMOKRASİ YENİ ANAYASA’YLA MÜMKÜN”

EDP’nin, toplumun tüm kesimlerinin taleplerine yanıt vermeyi amaçladığını bildiren Halis, şunları kaydetti:

“EDP, bu anlayışla, ilk olarak, bugüne kadar Geçici 15. Madde’nin koruma zırhına sığınan 12 Eylül’ü gerçekleştiren ve uygulayanlardan hesap sorulması için gereken girişimlerde bulunacaktır. EDP, değişen Anayasa maddelerinin yürürlüğünü sağlayacak yasaların Türkiye halkının istek ve tercihlerine uygun bir biçimde çıkması için konunun takipçisi olacaktır. EDP, halkın değişim ve demokrasi isteğinin ancak 12 Eylül Anayasası’ndan tamamen kurtulmakla mümkün olacağının bilinciyle, yeni bir anayasa yapılması sürecinin en kararlı destekçisi olacaktır. Bu konudaki önerilerini demokratik örgütler, sivil toplum kuruluşları, yurttaş girişimleri, Meclis içindeki ve dışındaki siyasi partilerle birlikte olgunlaştıracaktır. EDP, toplumdaki değişim talebinin demokrasi doğrultusunda yönetilerek, Türkiye insanının hak ettiği gelişmenin sağlanması için mücadele edecektir.”(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön