Yeni askerlik sistemiyle ilgili son dakika gelişmesi

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yeni askerlik sitemiyle ilgili yaptığı açıklamada "Niyetimiz Salı günü görüşmeye başlayıp, bitirmek" ifadelerini kullandı.

Yeni askerlik sistemiyle ilgili son dakika gelişmesi

AK Parti'nin, muhalefet partilerinin önerisi ile bayram sonrasına bıraktığı Askerlik Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifinin görüşmelerinin yarın TBMM Genel Kurulu'nda başlaması bekleniyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, bu hafta gündemin ilk sırasında yeni askerlik sistemine ilişkin teklif bulunuyor. CHP ve İYİ Parti'nin, Askerlik Kanunu ile ilgili bazı çekinceleri üzerine görüşmeleri ertelenen yasa teklifi ile ilgili partiler arası müzakerenin yarın yapılacağı öğrenildi. Teklif görüşmelerinin, Genel Kurul'un gündeminin ön sıralarına alınması için yarın Danışma Kurulu toplanacak. Kurulda, askerlik teklifi ile ilgili düzenlemelerin Genel Kurul gündeminin ön sıralarına alınması için uzlaşı aranacak. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP uzlaşırsa teklifin görüşmelerine yarın Genel Kurul'da başlanacak. Muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti, teklif ile ilgili önerilerini ve çekincelerini yarın AK Parti'ye iletecek. AK Parti; CHP ve İYİ Parti'nin önerilerini uygun bulursa Genel Kurul'da verilecek önergelerle değişiklik yapılacak. HDP ise teklif ile ile ilgili çekincelerini ve önerilerini Genel Kurul'da dile getirecek. CHP, Askerlik Kanunu ile ilgili 12 maddelik öneri teklifi hazırladı. CHP, teklifte bedelli askerlik ücretinin sabit 31 bin TL değil, başvuranların gelir testine tabi tutularak oluşturulmasını istedi.

AK PARTİ KAPALI GRUP TOPLANTISINDA ANLATACAK

AK Parti ise askerlik teklifinin ayrıntılarını yarın kapalı grup toplantısında milletvekillerine anlatacak. Askerlik Kanunu ile ilgili teklifin ayrıntılarını Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz ile Grup Başkanı Naci Bostancı'nın anlatması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Askeri personel sayısı azalıyor. Silahsızlaştırma ne zaman ? Bunu CHP yapsa vatanı satıyorlar diye kıyameti koparırlardı. TSK nin son 5 seneki değişimini ibretle izliyorum. Beka lafını dillendirenler ülkenin bekasının dibine dinamit döşüyorlar çok enteresan..
ÜLKEYİ ASKERSİZ SAVUNMASIZ YAPIP YAHUDİYE TESLİM KORİDORU BU..
ne güzel iş imkanı yaratılıyor. paralı askerlik inşallah bir daha sorunsuz olarak devam etmesi dileğiyle çözüm üretirler. bana göre profesyonel askerlik dışında çözümlerin hepsi sorunlu olur. tam çözüm olmaz...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler