Yeni başbakandan Türkiye kararı!

Yunanistan'ın yeni hükümeti Türkiye ile sınırlarının daha sıkı denetlenmesi ve sığınma hakkı olmayanların da Türkiye’ye daha hızlı iadesinin hedeflendiğini açıkladı.

Yeni başbakandan Türkiye kararı!

Kiriakos Miçotakis başbakanlığındaki yeni Yunan hükümeti Türkiye ile sınırlarının daha sıkı denetlenmesi ve iltica hakkı olmayanların daha hızlı bir şekilde Türkiye'ye iadesinin hedeflendiğini duyurdu.

Yunanistan başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ege adalarındaki mülteci kamplarındaki "kabul edilemez koşulların" düzeltilmesi hedefine vurgu yapıldı.

Yeni muhafazakâr Yunan hükümeti bu hedef doğrultusunda yaşa dışı göçün önlenmesi için Türkiye ile sınırlarının daha sıkı bir şekilde denetleneceğini açıkladı.

Miçotakis hükümeti aynı zamanda Ege adalarındaki mülteci kamplarındaki başvuru ve inceleme süreçlerinin daha işler hale getirilerek sığınma hakkı olmayanların daha hızlı bir şekilde Türkiye'ye iade edileceğini duyurdu. Bir önceki hükümet döneminde bir sığınma başvurusunun incelenmesi iki yılı aşabiliyordu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Pazartesi günü ayrıca Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Göçten Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos ile bir araya geldi.

"YUNANİSTAN YALNIZ DEĞİLDİR"

Yunan televizyonuna açıklama yapan Avramopoulos, "Yunanistan yalnız değildir" diyerek AB'nin desteğinin altını çizdi. Miçotakis ile görüşmesi sonrasında ise AB yetkilisi Avramopoulos, Türkiye ile 2016 yılında imzalanan mülteci mutabakatının uygulanması konusunu görüştüklerini bu mutabakatın öngördüğü süreçlerin etkin bir şekilde hayata geçirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Türkiye'den Yunanistan'a geçenlerin sayısı son aylarda arttı. Resmi rakamlara göre geçen yıl Haziran ayında 2 bin 12 kişi kaydedilmişti. Bu yıl Haziran ayında ise Türkiye'den Yunanistan'a geçerek sığınma talebinde bulunan kişi sayısı 3 bin 122'ye ulaştı.

Yunanistan'daki mülteci kamplarında 17 bin 967 kişi bulunuyor. Oysa bu kampların kapasitesi 8 bin 900 kişi ile sınırlı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
helal olsun bizim gibi suriyeli sevici değil
@burak_kara_1975 : " HELAL OLSUN " SÖZ KALIBI DİNi DEĞERLER TEMELLİ BİR KAVRAMDIR. " MÜSLÜMANLAR ANCAK KARDEŞTİR " KUR'AN AYETİNE İNANMAYIP , KENDİ IRKINIZ DIŞINDA TOPTAN KARALAYIP REDDEDİYORSANIZ ; İSLAMİ SÖZ KALIBI DEĞİL DE BAŞKA BİR DİNİN MESELA ŞAMANİZMİN KALIBINI KULLANSANIZ YA : !
Eh yani kendilerine güvenmediğini düğmelerinin başkalarında olduğunu açıkca ilan etmiş
@burak_kara_1975 bırakın bu işleri,
reis sağolsun mülteci çöplüğü turkiye.
Biz nereye iade edicez ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler