Yeni Başbakanlık binasına Pentagon modeli

Yeni Başbakanlık binasının altına konuşlandırılacak harekât merkezi; bomba, füze, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı olacak.

Yeni Başbakanlık binasına Pentagon modeli

Söğütözü’nde inşaatı devam eden yeni Başbakanlık binasının altına “Hükümet Harekât Merkezi” inşa ediliyor.

Doğal afetlerde “Kriz Merkezi”; savaş, kimyasal, biyolojik, nükleer ve siber saldırılar ile terör eylemlerinde ise Hükümet Harekât Merkezi olarak kullanılacak yapı, Başbakanlık binasının altında eksi 2’nci kata inşa ediliyor.

Bomba, füze gibi balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı yapı, uydu dahil her türlü haberleşme olanağına, kriptolu telefonlara sahip olacak. Başbakan, kriz durumunda komutanları, bakanlıkları ve ilgili birimleri buraya toplayarak vakit kaybetmeden karar alıp operasyon veya krize müdahale talimatı verebilecek. Harekât Merkezi, çelik destekli özel betondan yapılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan,müteahhit firmanın gizlilik ve titizlikle yürüttüğü inşaatın, önümüzdeki yıl şubat ayında bitirilmesi talimatını verdi. Yetkililer 2014Mayıs ayında yeni Başbakanlık’ın hizmete gireceğini belirtiyor.

TAM TEŞEKKÜL, HIZLI KARAR
Habertürk’ün Harekât Merkeziyle ilgili sorusunu yanıtlayan yetkililer, “Herhangi bir kriz durumunda gerektiğinde burada karar veriliyor. Kimseye sormadan, oraya buraya telefon açmadan kriz merkezinde bakanlıklar, ilgili birimler arasında görüşülüp anında karar veriliyor. bu merkez, her türlü haberleşme imkânı olan, 24 saat kesintisiz iletişimin, ulaşımın sağlanacağı, gerekli verilerin toplanacağı güvenlikli bir yer. Başbakanlık makamının altında olması; pratik, hızlı karar verilmesi açısından önemli. Tamteşekküllü birime, TSK yetkilileri, bakanlıklar, ilgili birimler geliyor. Başbakan başkanlığında toplanıp karar alınıyor” bilgisini verdi.

Kriz yönetimini gerektiren haller
Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Yönetmeliği’ne göre;

Yurtdışında; Türkiye’nin toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına, milli hedef ve menfaatlerine yönelik tehdit emarelerinin belirmesi ve gelişme göstermesi,

Yurtiçinde; Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları nedeniyle kamu düzeninin bozulması, terör olayları, kanunsuz grev, lokavt ve işi bırakma eylemleri, etnik yapı, din ve mezhep farklılıklarından kaynaklanan olaylar; tabii afetler, deprem, sel, çığ düşmesi, büyük ölçekteki kazalar, iltica ve büyük nüfus hareketleri, tehlikeli ve salgın hastalıklar, büyük yangınlar, ağır ekonomik bunalımlar.

HABERTÜRK

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
ee en sonunda amerika başkanı burayada yerleşecek tayyip yerini hazırlıyor ne kadar düşünceli bir başbakanımız var..
Emekli'ye 3 kuruş zam verirken eliniz titriyor ama kendinize geldimi bol kese maşallah..
Bunlar Müslümansa ben kabul etmiyorum
adam geleceğin başkanı kıralı helalolsun
TAYYİP ERDOĞAN SEN GELMİŞ GEÇMİŞ LİDERLERİNDE.LİDERİSİN...
Korkunun ecele faydasi olmaz:)) sanırım başkanı ölüm korkusu salmış.
sen gitte jerry 'yi kovala.sizlerin hayal bile edemediği noktalar bunlar tomy ırkının ne oldugu belirsiz insan.Türk vatandaşımısın o bile belli değil.
harcayın fakırde fukaradan aldığınız paraları zevkine harcayın bızde cesımde gorusuruz sizle...
heal olsun akp çıtayı öyle bir yükselttinki..başkası hayal bile edemez....
HANİ KEFENLE YOLA ÇIKMIŞLARDI HİÇ BİR ŞEYDEN KORKMAZLARDI .EEE SİZLER ZIRHLI KEFENDE GİYSENİZ YİNEDE ÖLÜMDEN KURTULAMAZSINIZ HANİ İSRAF HARAMDI???HALK ACABA SİZLERE HAKLARINI HELAL EDECEKMİ ? ODA AYRI SORUN???
KISKANANLAR ÇATLASIN...CHP VE ZİHNİYETİ..HAZMEDEMİYOR
amerika recebi korumak içinmi yaptırıyor burayı parasıda amerikadan olması lazım bizden cıkmaması lazım
BU NE KORKUDUR BE KARDEŞİM DAHA ÖNCE NE HÜKÜMETLER GELDİ GEÇTİ BU KADAR KORUMA BU KADAR KORKU HİÇ KİMSEDE YOKTU
Halkın PARASI ile yeni yapılan sadece bu değil, 1 Ekim'de yeni meclise taşınacaklar, 10 metrekarelik m.vekili odaları 40 m2'ye çıkartıldı, her tür lükse hakim, hemen yanında AVM yapıldı, iğneden ipliğe satılıyor, jimnastık odaları, saunalar..Yazın çalışıyorlarsa başlarına güneş geçmesin, kışın karda kayıp düşmesinler diye, avm ile meclis alttan tüple birbirince bağlandı, zavallı işçier memurlar emekliler zam isteyince %3'den fazla yok. Allah sorsun.
%6 zam artı enflasyon oranında düzelme. bir düşünelim beraber istersen. bundan 10 sene önce enflasyon %30 ların üzerindeyken senin partilerin nekadar zam yapıyorlardı.???
ŞU CHP ZİHNİYETİ OKADAR KISKANÇTIRKİ...İYİ BİR ŞEY YAPILSA BİLE..KABULLENEMİYOR..HAZMEDEMİYOR KUDURUYOR..SALYA SÜMÜK SALDIRIYOR...
eee.2 istisna dışında dünya üzerindeki tüm ülkeleri(sudanla yobaz hamas )kendilerine ve dolayısıyla bize düşman ettikten sonra lazım böyle bir yer.herhangi bir kriz durumunda ülkenin önde gelen düşünürleri(örneğin yiğit bulut,yalçın akdoğan filan )buraya gelerek ülkeyi kurtarabilir.yalnız bazı güvenlik açıkları var gördüğüm kadarıyla.kimyasal,nükleer,biyolojik vb saldırılara karşı önlem alınmış ama telekinezik saldırılar atlanmış.bunun içinde medyum memiş,keto ve benzerlerinden yardım alınabilir.bu şahıslarında başbakanlık binasına yakın bir yerde konuşlandırılmasında yarar var.atlamayın..
bide haberde diyo ki tam teşekkül hızlı karar.kararı bina yada bina yapısı mı alacak.hızlı karar alacak kişileri seçmez ki vatandaşım..6 kere gideni 7. kere getirir :D
Sayın Başbakan, Müteahhit Firmanın gizlilik ve titizlikle yürüttüğü inşaattan bahsediyorsun sevsinler senin gizliliğini 12 senedir iktidardasın gizlilikle ve titizlikle yürüttüğün bir tek proje gösterebilirmisin, Amerikaya ve Yahudilere direk veya endirek bağımlı kaldığımız sürece bizim devletimizde dışarıya karşı gizlilik mümkün değil, ama milletten gizleyebildiğiniz okadar çok şey varki say say bitmez, işte bu konuda son derece ketumsunuz maharetinize diyecek yok,
Neden bu kadar korkuyolar anlamadim.
Düşmanın çoksa birşeyleri doğru yapıyorsun demektir.Ne zaman bunlarda putin gibi sokaklarda rahat dolaşırsa(boş sokakta değil tabiki) bilinki iplerin tümü başkalarının elinde.Tayyibin rahat takıldığı yıllarda amerikanın adamı kesin diye düşünürdüm.Şuan ateş almış durumda.Demekki yolunda giden birşeyler var.
Diğer Haberler