HABER

"Yeni bir Anayasa yapılmalı"

ANTALYA (İHA)- Yargıtay Eski Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi olayının üzücü olduğunu belirtti. Selçuk, "Bu üzücü olayın gerisinde yatan nedenler şu anda belli değildir. Olasılıklar çok çeşitlidir. Hepsinin üzerinde durmak gerekir. Tek bir olasılık saplanılırsa, cinayetin sebebini öğrenme açısından doğru bir noktaya gidileceğini sanmıyorum" dedi.

Akdeniz Kültür ve İletişim Kulübü'nün Falez Otel'de düzenlediği 'İnsan Hakları ve Demokrasi' konulu konferansa katılan Sami Selçuk, Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç olduğunu söyledi. Selçuk, "Doğru dürüst bir Anayasa yapalım. Şimdi, bir iki rötuş yapıyorlar, sanki büyük bir olay yapılmış gibi diyorlar ki, 'devrim yaptık'. Ne devrimi bu? 150-200 maddelik bir metin bu. Daha da kısaltalım ilkeleri tespit edelim. Hayır, bakıyorsunuz; Anayasa olduğu gibi duruyor. Ne zaman ki kendi hak ve özgürlükleriyle ilgili bir durum olduğunda, insanlar diyorlar ki; 'neresini değiştirelim, şurasını' şimdi orası Anayasa değildir" diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesinin zor olduğunu öne süren Sami Selçuk, "Bu ülke yıllardan beri yazarlarından korkmuştur. Kocaman bir devlet, Nazım Hikmet'ten, Necip Fazıl'dan korkuyor. Niçin korkuyor, neden cezalandırıyor bunları anlamak mümkün değil. Böyle bir ülkeyle siz kolay kolay Avrupa Birliği'ne giremezsiniz. Yasakları çok, geçmişinden korkuyor, inançlardan korkuyor. Korkular ülkesi. İnsanlar şartlı bir biçimde korkular içerisinde yetişiyor" dedi.

Selçuk, bir dinleyicinin "Avrupa Birliği'ne girersek ulusal değerlerimizden ödün verecek miyiz?" şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Hayır vermeyeceksiniz. Çünkü, Avrupa Birliği ile ilgili antlaşmanın 128. maddesinde Avrupa Birliği'nin çoğulcu bir devlet olduğu, din, dil, kültür bütün değerlerin korunacağı ve bunların bir zenginlik olduğu vurgulanmıştır."

Türkiye'deki hukuk uygulamasını da eleştiren Sami Selçuk, "Türkiye'nin hukuk uygulaması ne yazık ki son derece çarpıktır. Eskiden böyle gelmiştir, böyle devam ediyor" dedi. Ceza Hukuku'nu örnek gösteren Selçuk, "Bir hukuk düşünün, İtalya'dan yasayı alıyorsunuz, Fransız kafasıyla yorumluyorsunuz. Okullarda böyle öğreniyorsunuz, o hukuk uygulaması tabi ki çarpık olur" şeklinde konuştu.

Falez Otel'deki konferansa Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Orhan Tolunay'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön