HABER

"Yeni bir ekonomik kriz geliyor"

ANKARA (İHA) - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda TBMM Başkan Vekili Ali Ilıksoy Başkanlığındaki çalışmalar sürüyor.

Genel Kurul'da Saadet Partisi'nin (SP) "Ülke yönetiminde aciz kaldığı, ekonomide krize yol açtığı" iddiasıyla Başbakan Bülent Ecevit ve Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasıyla ilgili ön görüşmelerine başlandı.

SP Grubu adına söz alan Genel Başkan Recai Kutan, öncelikle hükümeti eleştirdi. Türkiye'nin büyük bir krize doğru gittiğini iddia eden Kutan, "Son 5 yılda 100 milyar dolardan fazla borç faizi ödendiğini, sayıları 20'yi aşan batan bankalar sayesinde milletin 40 milyar dolarının uçup gittiğini" ifade ederek, bunun Türkiye'nin bağımsızlığına gölge düşürdüğünü söyledi.

"IMF, YIKIM PROGRAMINDA KARARLI"
Hükümetin bir programı olmadığını ancak kararlılığını sürdürdüğünü belirten Kutan, IMF'nin yıkım programını uygulamada kararlı olduğuna işaret etti. SP Lideri Kutan, "Buradan açıkça ifade ediyor ve uyarıyorum; Son darbeyi vuracak olan yeni bir ekonomik kriz geliyor... Benim amacım uyarmaktır. Buradan bu yüce parlamentonun şahsında herkesi, bütün siyasi partileri, milletvekillerini, kanaat önderlerini, sivil topulum örgütlerini ve milletimizi uyarıyorum. Bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Tahrip olan sadece ekonomi değildir. Ekonomisi, siyaseti, toplumsal yapısı ve uluslararası ilişkileri ile Türkiye tam bir belirsizliğe, kaosa doğru gidiyor... Bu hükümet ipin ucunu kaçırmıştır. Artık yapacağı bir iş kalmıştır. Bu haliyle alternatif programlar uygulayacak bir icraat hükümetinin kurulması da zordur, mutlaka milletin hakemliğine başvurmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön