HABER

Yeni Delhi'nin başı maymunlarla dertte

Yeni Delhi -AA- 14 milyonluk sürekli büyüyen bir kent olan Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi, büyüdükçe istila ettiği doğal çevrenin asıl sakinleriyle başı derde giriyor.

Son zamanlarda meydana gelen olaylar dizisi, belediye başkan yardımcısının maymunlarla balkonunda kavga ettikten sonra düşüp ölmesiyle başladı. Ardından geçen hafta başkenti birbirine katan tek bir maymunun 25 kişiyi ısırması ve sakatlaması ile devam etti. Bunu bazı çocukları kaçırmaya çalışan maymunlar ile mahalle sakinleri arasındaki taşlı sopalı kavgalar izledi. Bunun üzerine ülkenin önde gelen gazetelerinden Hindustan Times, artık "Maymun İstilası" manşetini atmak zorunda kaldı.Uzmanlar, kentin hızla büyümesi nedeniyle maymunların, kentin yuttuğu ormanlardan yerleşim alanlarına sürüldüğünü ve buralarda zorunlu olarak
insanlarla karşılaşmak durumunda kaldıklarını belirtiyor.

Bu aslında bütün Hindistan boyunca, ekonomik büyüme ile birlikte görülen bir gelişme. Kentler doğal yaşam alanlarını işgal ettikçe, filler, leoparlar ve kaplanlar da insanlarla yüz yüze gelmek zorunda kalıyor.

Yeni Delhi'de her yerde ve her zaman maymunlara rastlamak mümkün. Gruplar halinde bakanlıkların binalarına tırmandıklarını görebilirsiniz ya da etraflarındaki trafik karmaşasına aldırmaksızın kaldırımlarda dolaşırken.

Ama maymunlardan kurtulmak için itlaf asla bir yöntem olarak gündeme gelmedi. Çünkü birçok Hindu, güç, azim ve bağlılığın sembolü olarak görülen maymun tanrı Hanuman'a tapıyor.

Ama "benzeri görülmemiş" son saldırılar bardağı taşırdı. Uzmanlar maymunların genel olarak gruplar halinde hareket ettiğini belirtiyorlar ve bazı maymunların tek başına kentte dolaşıp insanlara saldırması endişe veriyor.

Geri Dön