HABER

Yeni doğan bebeklere K vitamini

Bebek ölüm hızının binde 33 olduğu Türkiye'de, bu ölümlerin yüzde 63'ünün ilk bir ay içinde meydana gelmesi Sağlık Bakanlığı'nı alarma geçirdi.

Yeni doğan bebeklere K vitamini

Bakanlık, yeni doğan bebeklerde meydana gelen hemorajik hastalıkların genellikle K vitamini eksikliğinden kaynaklanması üzerine, sağlık kuruluşlarında, 'doğum sonrası her bebeğe 1 miligram K vitamini verilmesi' kararını aldı.

İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan genelge Müsteşar Necdet Ünüvar imzasıyla 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderildi. Müsteşar Ünüvar genelgede, Postneonatal (5-52 hafta) ölümlerin sürdürülen özel programlarla hızla azaltıldığını, 1983-1998 yılları arasında binde 54'den binde 16.9'a indirildiğini ancak Neonatal ölümlerin binde 42'den binde 25.8'e inerek daha yavaş bir değişim gösterdiğini belirtti. Ünüvar, sağlığın temel göstergelerinden biri olan bebek ölüm hızının Türkiye'de binde 33 olduğunu, bu ölümlerin yüzde 63'ünün ilk bir ay içinde, bunun da yüzde 53'ünün 'ilk gün' içinde ortaya çıktığını hatırlattı. Ünüvar, genelgede yenidoğan bebeklerin sağlığıyla ilgili öncelikli konuları şöyle sıraladı: "Doğum öncesi bakımın nitelik ve nicelik olarak düzeltilmesi, Her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması, Doğum sırasında ve erken yenidoğan döneminde optimal yaklaşımın sağlanması, Yüksek riskli gebe ve Yenidoğanın tanınması uygun bakım ve sevk zincirinin sağlanması".

YENİ DOĞAN BEBEKLERE K VİTAMİNİ VERİLECEK
Sağlık kuruluşlarında doğum sonrası her bebeğe 1 milgram K vitamini verilmesini isteyen Müsteşar Ünüvar, genelgede ayrıca şu talimatlara yer verdi: "Ana Çocuk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz, ortaya çıkan önceliklere göre, yürütülen hizmetlere yeni çalışmaları ekleyerek, sağlık düzeyini yükseltecek kapsamlı hizmet sunumu vizyonu ile üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam etmektedir. Yenidoğanın hemorajik hastalığı K vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan bir tablodur. K vitamini eksikliği kanama diatezi olmaksızın beşinci gündeki yenidoğanların yüzde 50'sinde görülmesine karşın, hemorajik hastalığın erken ve geç şekilleri bebeklerin yüzde 0.25-1.7'sinde görülmektedir. Yenidoğan bebeklere doğumu takiben yapılacak 1 mg intramusküler (kasiçi) K vitamini, bu vitaminin eksikliğine bağlı kanamaları önleyecektir. Genel Müdürlüğümüz ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan genelgeler, konunun önemi nedeni ile koruyucu sağlık hizmeti kapsamında doğum sonrası yenidoğana 1 mg K vitamini uygulamasının sağlanması, personelin bilgilendirilmesi ve doğru uygulamaların sürdürülmesi amacı ile düzenlenmişlerdir. Geç yenidoğan hemorajik hastalık olgularının görülmesi nedeni ile konunun ilgili genelgeler doğrultusunda önemle ele alınması ve her yenidoğana kasiçi 1mg K vitamini uygulanmasının sağlanması gerekmektedir".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler