HABER

"Yeni girişim beklentimiz var"

"Yeni girişim beklentimiz var"

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos, Kıbrıs sorumunun çözümüne yönelik yeni girişim beklentisi olduğunu ve bu konuda kararlar alınması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan gazetelerden Simerini 'nin haberine göre, Yunanistan'ın Eleftheros Tipos gazetesine açıklama yapan Papadopulos, başkanlık seçimlerinin ardından yeni girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Tüm Kıbrıslıların çözüm beklediğini ifade eden başkan, "Tehlike, çözümün içeriği ve bu yöndeki girişimin hangi Rum lider tarafından idare edileceği, yani Rum halkının hangi lidere güveneceğidir" dedi.

Papadopulos, seçimlerden sonra yapılması beklenen girişimde gündeme gelecek çözüm önerisinin, yeni başkanın Annan Planı karşısında izlediği tutuma bağlı olacağını söyledi ve uluslararası toplumun bu parametreyi göz önünde bulunduracağını vurguladı. Fileleleftheros gazetesi de, söz konusu söyleşide Papadopulos'un "İngiltere ile ilişkileri tümüyle gözden geçirme konusunu incelediklerine" ilişkin sözlerine dikkat çekti. Habere göre Papadopulos, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan stratejik işbirliği anlaşmasına değinerek, "Bu anlaşma İngiltere'nin Kıbrıs karşısındaki açık yükümlülüklerini çiğnedi. İngiltere ile hukuki, ekonomik ve siyasi açıdan ilişkilerimizin revizyonunu inceliyoruz" diye konuştu. Papadopulos ayrıca, Kıbrıs'taki İngiliz Üsleri'ne değindi ve "Bu konu tüm koşullar ve parametreler göz önüne alınarak dikkatle incelenmesi gereken ciddi bir konudur" dedi.

Papadopulos, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in 2008 yılında gerçekleştireceği Türkiye ziyaretiyle ilgili soruya, "Kıbrıs sorununun çözümünün, Türkiye'nin siyasi isteğine bağlı olduğunu kabul edecek kadar realistiz. Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi, Kıbrıs sorununa olumlu etki yapacaktır" diye konuştu. Başkan ayrıca, Yunan hükümetine güvendiklerini ve Kıbrıs sorununun çözümünde işbirliği yapacaklarından emin olduğunu açıkladı.

Geri Dön