HABER

Yeni hal yasa tasarısı alt komisyonda

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda görüşülen, “Yeni Hal Yasa Tasarısı” bir alt komisyona havale edildi. Tasarı, sebze ve meyvede yeni bir dönem başlatıyor.

TBMM Sanayi ve Ticaret, Komisyonunda görüşülen, Sebze ve Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı, alt komisyona sevk edildi.

Tasarının geneli üzerinde söz alan AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, üretici ile tüketici arasındaki zincirin kısaltılması gerektiğini belirtti. Daniş, pazarlardaki denetimlerin zabıta yerine gıda ya da ziraat mühendisleri aracılığıyla yapılmasının yararlı olacağını dile getirdi.

AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak ise tasarıdaki yeni düzenlemenin, üreticinin ve tüketicinin önünü görmesini sağlayacağını dile getirdi.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da, sebze ve meyve piyasasının yeni bir yasaya ihtiyacı olduğunu, ancak bu yasada üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için nelere ihtiyaç duyulduğunun iyi tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, hipermarketlerle ilgili düzenlemenin yapılmaması durumunda tasarının bir anlam ifade etmeyeceğini kaydetti.

MHP Edirne Milletvekili Cemalettin Uslu ise sebze ve meyve sektöründe yüzde 70 gibi bir kayıt dışılığın sözkonusu olduğunu dile getirdi.

Yapılan konuşmaların tasarı, verilen bir önergenin kabul edilmesiyle alt komisyona sevk edildi. (ANKA)

Geri Dön